ČLÁNOK
BT bude na Slovensku poskytovať prenosu hlasu cez internet
23. januára 2001

Britská telekomunikačná spoločnosť British Telecom (BT) oznámila vytvorenie 100-percentnej dcérskej spoločnosti BT Slovakia s.r.o. Spoločnosť bude patriť do divízie BT Ignite, ktorá sa zaoberá poskytovaním širokopásmových služieb a služieb na základe internetového protokolu IP. Na tlačovej besede o tom informoval riaditeľ spoločnosti BT Ignite pre strednú a východnú Európu Frank Bosmans.

BT Slovakia by sa chcela v prvom rade na Slovensku etablovať ako poskytovateľ telekomunikačných služieb na báze protokolu IP. Ide o poskytovanie prenosu hlasu cez internet. Služba pod názvom BT c@ll a umožní lacné volanie do viac než 230 štátov sveta, v prvej fáze činnosti najmä pre veľkých podnikových a firemných zákazníkov. Slovenská pobočka chce ďalej poskytovať službu prístupu na internet pod názvom BT Net@ccess.

Ako uviedol riaditeľ BT pre Českú a Slovenskú republiku Stephen Tucker, účasť v tendri na licencie FWA závisí od podmienok verejnej súťaže, ktoré čoskoro oznámi telekomunikačný úrad. Pripustil aj spoločnú účasť s partnerom. Podľa generálneho riaditeľa BT Slovakia Jakuba Mittelmanna by nová slovenská pobočka mala byť zisková do roku 2004.

Firma pravdepodobne nebude mať záujem investovať do vznikajúcej slovenskej telekomunikačnej spoločnosti Energotel, pretože BT neinvestuje do prostredia už existujúcich operátorov, vysvetlil S. Tucker. Aktivity BT v strednej východnej Európe sa opierajú o už vybudovanú optokáblovú sieť, ktorá spája Nemecko, Rakúsko, Česko, Slovensko a Maďarsko. BT prevádzkuje priame spojenie medzi Prahou, Brnom, Bratislavou, Budapešťou a Viedňou.

Ako dcéra British Telecom bude BT Slovakia poskytovať služby z portfólia dcérskych spoločností British Telecom, BT Ignite a Concert. Divízia Concert je spoločným podnikom s americkou firmou AT&T, ktorá má na starosti budovanie globálnej infraštruktúry. Ďalšími divíziami British Telecom sú BT Wireless, ktorá sa zaoberá mobilnou komunikáciou, ďalej divízia BT Openworld, zameriavajúca sa na medzinárodné internetové a obchodné aktivity, a divízia Yell pôsobiaca v oblasti internetových portálov.

BT je jedným z vedúcich poskytovateľov telekomunikačných služieb na svete. Vo Veľkej Británii obsluhuje 28 mil. liniek a viac ako 7 mil. mobilných zákazníkov. BT má prevádzky napríklad v Írsku, Francúzsku, Španielsku, Nemecku, Taliansku, Holandsku, Švédsku, na Novom Zélande, Japonsku, Latinskej Amerike a Indii.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 6. 2023

USD 1,076 0,007
CZK 23,657 0,030
GBP 0,859 0,001
HUF 371,360 0,940
CAD 1,444 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS