ČLÁNOK
Brunswick Direct rozširuje prítomnosť v USA
3. apríla 2001

Súkromní americkí investori, ktorí s azaujímajú o akcie východoeurópskych spoločností budú mať čiskoro možnosť uspokojiť svoje investičné chúťky. Štokholmoská spoločnosť Brunswick Direct, ktorá od júla 2000 ponúka obchodovanie s akciami na novovznikajúcich trhoch cez Internet sa obrátila so žiadosťou na Securities Exchange Commmision, aby mohla poskytovať tieto služby retailovým predajcom a dúfa, že ju dostane do dvoch mesiacov. Invetsori z USA majú možnosť obchodovať cez Brunswick Direct prostredníctvom internetovej stránky www.brunswickdirect.com. Väčšina klientov švédskej firmy je však z Európy.

Teraz plánuje podstatne rozšíriť svoju prítomnosť v USA. Obchodovanie so zahraničnými akciami komplikuje to, že účty registrácie cenných papierov musia tvárať miestne spoločnosti a súčasne vyberajú dosť veľké poplatky. To odráza retailových predajocov od obchodovania s nimi.

Práve preto rastie dopyt po službác, ktoré ponúka Brunswick Direct. Inštitucionálni invetsori platia švédskej firme komisionársky poplatom 0,3 % z objemu kontraktu, retailoví predajcovia 0,75% najmenej však 50 USD a za obchody s ADR 30 USD. Okrem infomácií o kurzoch akcií na stránke spoločnosti môže záujemca nájsť analytické informácie o trhu cenných papierov. Analýzy ponúkajú Brunswick USB Warburg, Hansabank, Investec, Societe Generale a niektorí externí analytici.

Brunswick Direct sa špecializuje na operácie vo východnej Európe a Číne. Denne sa cez platformu tohto internetového obchodníka s cennými papiermi v prvom štvrťroku zavrelo 2500 kontraktov s akciami.

V internete sa samozrejeme dajú nájsť aj iné brokreské spoločnosti s nižšími komisionárskymi poplatkami. Napríklad pri relatívne veľkom kontrakte poplatky v spoločnosti E*Trade môžu byť 4,95 USD, avšak obchodovanie s akciami rôznych krajín, medziiným aj spoločností s novovznikajúcich trhov sú dosť obmedzené. Napríklad spoločnosť IntlTrader ponúka akcie spoločností z 25 krajín sveta. Nie sú však medzi nimi firmy zo strednej a východnej Európy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 10. 2023

USD 1,047 0,006
CZK 24,494 0,034
GBP 0,868 0,001
HUF 386,730 1,870
CAD 1,437 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS