ČLÁNOK




Britské vojská sú pripravené na pozemné operácie v Afganistane
23. októbra 2001

Podľa britského ministra obrany Geoffa Hoona sú vojská pripravené na rozmiestnenie v Afganistane, a to už vo „veľmi krátkom čase“.

Doteraz nedošlo k oficiálnemu rozhodnutiu, no kruhy blízke ministerskému predsedovi Tonymu Blairovi oznámili, že „Downing Street už absolvoval veľmi detailné diskusie s Bielym domom“ ohľadne operácií na afganskom území.

Veľká Británia vždy doteraz zdôrazňovala, že bude pozitívne reagovať na americké žiadosti o vojenskú pomoc, ktorá zahŕňa súčinnosť v operáciách letectva, odpaľovanie križujúcich rakiet z jadrových ponoriek, ako aj asistenciu pri prieskumných akciách.

Podľa oficiálneho vyjadrenia sídla britského premiéra na Downing Street je zrejmé, že Tony Blair chce byť maximálne otvorený pri dialógu s britskou verejnosťou, ktorá sa bude týkať nielen času nasadenia, ale aj prípadných strát na životoch z radov ozbrojených síl.

Najvyššie kruhy v Londýne však doteraz odmietajú komentovať informácie o tom, že špeciálne britské jednotky sa už zúčastnili na pozemných operáciách v koordinácii s americkými jednotkami.

Tieto operácie sa začali už počas minulého piatku.

Diplomaticky odpovedal aj minister obrany Veľkej Británie Geoff Hoon, ktorý v rozhlasovej relácii BBC Radio 4´s Today uviedol, že vyslanie britských vojsk do Afganistanu bolo vždy veľmi reálnou alternatívou.

Doteraz nedošlo k nijakému špecifickému rozhodnutiu, avšak jednoznačne zvažujeme všetky možnosti, dodal britský minister Hoon a pripomenul, že tlak leteckých útokov na Taliban a na teroristické štruktúry Usama bín Ladína, podobne ako vojenské akcie opozičnej Severnej aliancie budú mať signifikantné dôsledky.

Doteraz síce nie je jasné, kde sa Usama bín Ladín skrýva, avšak sme oveľa bližšie k vypátraniu miesta jeho pobytu ako pred týždňom…. a oblasti, kde by sa mohol voľne pohybovať sú už dnes výrazne limitované, uviedol britský minister obrany.

V bojovej zostave britských jednotiek špeciálneho nasadenia budú pravdepodobne zoskupenia SAS, Royal Marines Commandos a Pathfinder Platoon zo 16-tej Leteckej útočnej brigády.

O čase nasadenia britských síl nechcel z bezpečnostných dôvodov polemizovať ani britský minister zahraničných vecí Jack Straw, pretože – ako doslova povedal – nie je obvyklé, aby sa o týchto záležitostiach hovorilo vopred.

Celkovo možno konštatovať, že doterajšie vojenské operácie demonštrujú účinnosť zvolenej stratégie, ktorá priebežne funguje.

Jej prvým cieľom bolo v rámci leteckých útokov poškodiť obranu talibanských síl, základní a výcvikových priestorov a následne eliminovať samotnú sieť teroristického zoskupenia Al-Kajdá.

Prvotné ciele sa premietajú do následného zámeru – pripraviť predpoklady na efektívny pozemný útok.

Jeho prioritným cieľom je Usama bín Ladín.

Varianty však môžu byť rôzne, pretože „nejde o videohru a treba kalkulovať aj s nemalým počtom obetí….“ vojna totiž nie je jednoznačná záležitosť…“

Aj takáto zaujímavá formulácia sa objavila vo včerajšom tlačovom servise sídla britského ministerského predsedu na Downing Street 10.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS