ČLÁNOK
Britská maloobchodná sieť sa pripravuje na euro
15. novembra 2001

Napriek tomu, že Veľká Británia nie je členom Európskej menovej únie, v stovkách obchodov bude možné od začiatku budúceho roka platiť eurobankovkami a euromincami.

Podľa Britskej obchodnej komory – BCC zhruba v polovici maloobchodnej siete sa bude akceptovať euro.

Dodajme, že najväčšie obchodné domy ako Harrod´s, Marks & Spencer, Selfridges, John Lewis, Dixons, Virgin a WH Smith sa pripravujú na operácie s eurom už niekoľko rokov, a to aj napriek zdržanlivosti britskej vlády i verejnej mienky.

V denníku Financial Times sa napríklad uvádza, že Marks & Spencer iba v tomto roku vynaložil na prípravné opatrenia v súvislosti s eurom dva milióny libier. V jeho tristo obchodoch bude možné platiť euromenou, hoci predajcovia budú „drobné“ vydávať v librách.

Marks & Spencer investoval od roku 1998 do zmeny systému fungovania pokladníc 8 miliónov GBP.

Najväčší obeh eura sa očakáva v Londýne, osobitne na Oxford a Regent Street, kde je najväčšia koncentrácia turistov, pričom asi 40% z celkového obratu tvoria nákupy návštevníkov Veľkej Británie z kontinentálnej Európy.

Konfederácia britského priemyslu konštatovala, že ostré diskusie o spoločnej mene by sa mohli zmierniť práve príchodom eura do Veľkej Británie „zadnými vrátkami“.

Niektorí britskí vládni predstavitelia uvádzajú, že praktické používanie eura v obchodoch by mohlo zvýšiť popularitu novej meny.

Najčerstvejšie prieskumy verejnej mienky síce hovoria o tom, že 50%-70% Britov je proti vstupu do EMÚ, no zhruba rovnaký počet obyvateľov ráta s uvedením euromeny najneskôr do roku 2010.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS