ČLÁNOK
Britská centrálna banka znížila kľúčovú úrokovú sadzbu
11. mája 2001

Britská centrálna banka Bank of England (BoE) znížila svoju kľúčovú úrokovú repo sadzbu o štvrť bodu na hodnotu 5,25 %. Jej rozhodnutie bolo ovplyvnené obavami týkajúcimi sa spomalenia ekonomického rastu vo Veľkej Británii ale aj globálneho rastu. Rada banky pre menovú politiku už minulý mesiac oznámila, že bude pozorne monitorovať vplyv globálneho ekonomického spomalenia a slintačky a krívačky na britskú ekonomiku.

Rada BoE pre menovú politiku znížením úrokových sadzieb reagovala na nízku infláciu a oslabený ekonomický rast. Rada oznámila, že zníženie úrokovej sadzby bolo dôležité kvôli dosiahnutiu cieľovej hodnoty britskej inflácie, ktorá by mala strednodobo dosiahnuť hodnotu 2,5 %. Dvaapolpercentná inflácia je symetrický cieľ, čo znamená, že nedosiahnutie tejto hodnoty sa pokladá za neúspech rovnako, ako jej prekročenie. Úrokové sadzby sa momentálne pohybujú na najnižšej úrovni od novembra 1999. Rozdiel medzi britskými a kontinentálnymi európskymi úrokovými sadzbami je teraz najmenší od januára 1999. Odborníci očakávajú ďalšie zníženie úrokových sadzieb minimálne o štvrť percentuálneho bodu, avšak termín zníženia sa zatiaľ nedá odhadnúť.

Trh zníženie sadzby privítal, pretože objem produkcie výrobného sektora v Británii klesol v prvom štvrťroku o 0,7 %, čo predstavovalo najhoršiu hodnotu za posledné dva roky. Výsledky výrobného sektoru zverejnené vo štvrtok naznačujú, že by mohol skĺznuť do recesie. Na rozhodnutie BoE okamžite reagovalo viacero britských bánk, ktoré znížili svoje úrokové sadzby približne o rovnakú hodnotu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS