ČLÁNOK
Britská centrálna banka nezmenila základnú úrokovú sadzbu, ktorá je historickom minime
5. apríla 2002

Pred rokovaním Výboru pre menovú politiku – MPC bolo nejasné, či dôjde k úprave základnej úrokovej sadzby. K jej ostatnému zníženiu sa odhodlala BoE v novembri 2001 na úroveň 4%, čo zároveň predstavuje najnižšiu hladinu tohto ukazovateľa od januára 1963.

Momentálne sa skôr hovorí o tom, že úrokovú sadzbu bude Bank of England postupne zvyšovať, čo súvisí s tým, že výrobné odvetvia zaznamenali najlepšie výsledky a najvýraznejšiu výkonnosť za obdobie uplynulých dvanástich mesiacov. Tieto dáta naznačujú, že sa podarilo „zažehnať“ recesiu, že dochádza k obratu, čo by malo mať vplyv aj na nové definovanie menovej politiky, respektíve na úpravu úrokovej sadzby smerom nahor.

Diametrálne odlišný názor však má AMICUS – odborový zväz pracovníkov vo výrobnom sektore, ktorý varoval, že silná libra zostáva stále veľkým problémom, v dôsledku čoho je ohrozených asi 60 000 pracovných príležitostí.

Výrobcovia čelia prehlbujúcej sa recesii, zdôraznil generálny riaditeľ AMICUS-u Roger Lyons a dodal, že veľa britských firiem „neprežije“, ak MPC nezníži základnú sadzbu minimálne o 0,5%.

Iné ukazovatele ale svedčia o sile britskej ekonomiky. Spotrebiteľské úvery dosiahli rekordnú hodnotu 142,8 miliardy libier, pričom britskí občania stále využívajú výhodu „lacných“ peňazí, ktoré si možno požičať v komerčných bankách.

Rovnaká je situácia aj pri hypotekárnych úveroch, kde však hrozí riziko inflačných tlakov, pretože ceny nehnuteľností boli v marci o 16% vyššie v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka.

Konfederácia britského priemyslu – CBI takisto vychádza zo silných dát maloobchodného predaja, čo by malo viesť centrálnu banku k razantnej akcii v záujme rozptýlenia obáv z inflácie, i keď treba zdôrazniť, že tempo rastu maloobchodného predaja je v porovnaní s prelomom rokov 2001/2002 o niečo pomalšie.

Viacerí analytici pripomínajú, že Bank of England zvýši úrokové sadzby až po jednoznačnom potvrdení, že ekonomické ozdravenie je dlhodobejšie udržateľné a britská ekonomika je dostatočne odolná a schopná absorbovať zvýšenie základnej sadzby.

Narastajúce ceny ropy však zrejme zredukujú „pokušenie“ BoE upraviť sadzby smerom nahor.

K tomuto kroku pravdepodobne dôjde v júli, hovorí sa v analýze HSBC, no ak sa ďalej zvýšia spotrebiteľské výdavky, „akcia“ centrálnej banky bude aktuálna už začiatkom mája.

Podobný názor zdieľa aj JP Morgan.

V januári dosiahla inflácia 2,6%, no vo februári sa znížila na 2,2%. Inflačný cieľ centrálnej banky je stanovený na 2,5%.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS