ČLÁNOK
Brazílske finančné trhy sa mierne upokojili
28. júna 2002

Hlavnými faktormi, ktoré momentálne dominujú na brazílskych finančných trhoch, je predvolebná nervozita a s ňou spojené horúčkovité obchodovanie. V ostatných hodinách však došlo k čiastočnému upokojeniu, čo sa dáva do súvislosti s intervenciami centrálnej banky, ale aj s publikovaním prieskumov verejnej mienky, ktoré hovoria, že prezidentský kandidát za opozičnú ľavicovú Stranu práce Luiz Lula da Silva stratil v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom podporu 4% voličov. Jeho pozícia i tak zostáva veľmi silná, pretože za ním stojí vyše 36% brazílskych občanov, čo stále odrádza zahraničných investorov.

Dodajme však aj to, že vládou nominovaný kandidát na post prezidenta José Serra, ktorý má zosobňovať kontinuitu v ekonomickej politike, získal počas tohto mesiaca 7,6%-ný nárast preferencií a celkovo ho podporuje 21% brazílskych voličov.

Brazílsky real sa však obchoduje na historických minimách voči americkému doláru a osciluje okolo hodnoty 2,86-2,80 realu/USD.

Intervencie centrálnej banky sú spojené s ambíciou odčerpať zhruba 6 miliárd realov (2,1 mld. USD) z finančných trhov.

Guvernér centrálnej banky Arminio Fraga v denníku Financial Times zdôraznil, že sa aj naďalej budú využívať štandardné nástroje menovej politiky v záujme odvrátenia finančnej krízy.

Fraga ďalej dodal, že pozitívny obrat možno očakávať na finančných trhoch už v priebehu niekoľkých dní, možno začiatkom budúceho týždňa.

Guvernér centrálnej banky bude rokovať so zahraničnými investormi v Londýne a v Paríži, avšak vopred odmietol akékoľvek diskusie o brazílskom domácom zadĺžení, pretože otváranie tejto témy považuje za „nezmyselné, ba nebezpečné“.

Tieto otázky vieme vyriešiť vlastnými silami, zdôraznil doslova Arminio Fraga.

Treba však dodať, že s vnútorným zadĺžením krajiny musí rátať nielen centrálna banka, ale aj brazílska vláda, ktorá naráža na problém splácania tohto dlhu, pretože investori sú nadmieru zdržanliví pri nákupoch vládnych obligácií, ktoré sú splatné po prezidentských voľbách.

V období medzi júlom a decembrom 2002 sa však podľa Deutsche Bank stane splatnou podstatná časť dlhu – 116 miliárd realov z celkového objemu 522,4 miliardy realu. Táto dlhová záťaž je obrovská, no na rozdiel od Argentíny ide o dlh denominovaný v lokálnej mene, a nie v USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS