ČLÁNOK
Borland ruší svoju súčasnú distribučnú sieť na Slovensku
8. marca 2001

Česká pobočka amerického výrobcu softvéru Borland oznámila zrušenie súčasnej distribučnej siete v Čechách a na Slovensku. Hlavným impulzom pre tento krok bolo opakované závažné porušenie distribútorskej zmluvy zo strany SWS a.s. a jej slovenskej pobočky SWS Slovakia. Od marca bude Borland predávať svoje produkty priamo, cez internetovú stránku spoločnosti.

Prechod na priamu formu predaja česká s.r.o. Borland plánovala už dávnejšie, pričom kroky SWS tento proces len urýchlili. Na tlačovej besede to povedala obchodná manažérka Borland s.r.o. Olga Látová. K porušeniu autorských práv došlo podľa vyhlásenia Borlandu najskôr na Slovensku, kde SWS Slovakia dodala dobierkou jednému zákazníkovi namiesto originálneho balenia softvéru pirátsky napálené CD bez českej registračnej karty. V ČR dodalo SWS ďalšiu neúplnú dodávku.

Ďalším z dôvodov prečo sa Borland rozhodol pre priamu formu predaja je tzv. „šedý dovoz“ ktorý SWS prevádzkovala. Ide o dodávky legálneho softvéru spoločnosti Borland, ktorý však nie je určený pre český alebo slovenský trh.

Spoločnosť SWS sa v správe zverejnenej na internete od porušovania zmluvy dištancovala. „S plnou zodpovednosťou prehlasujeme, že SWS nikdy žiadnu nelegálnu kópiu akéhokoľvek softvéru firmy Borland Software Corporation nepredala,“ uviedla firma vo vyhlásení. Slovenskí zákazníci Borland môžu dočasne preberať produkty od firmy Made In…,financial management s.r.o., ktorá bude zaisťovať dodávky a fakturáciu produktov Borland na Slovensku. Jej činnosť preberie v budúcnosti slovenská pobočka Borland Slovakia.

Podľa predbežných výsledkov dosiahol obrat spoločnosti Borland na území Čiech a Slovenska približne 40 mil. Kč, pričom Slovensko sa podieľalo približne jednou osminou. Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ Borland s.r.o. Richard Kubát, predaj ovplyvnil práve „šedý dovoz“ softvéru najmä z Maďarska. Materský koncern Borland Software Corp dosiahol za rok 2000 pri výnosoch vo výške takmer 200 mil. USD čistý zisk 20 mil. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS