ČLÁNOK
Bolkestein chce zmeniť zákon brániaci prevzatiu Volkswagenu
8. januára 2003

Komisár Európskej únie (EÚ) pre vnútorný trh Frits Bolkestein plánuje budúci mesiac prerokovať s nemeckou vládou spôsob, ako uviesť zákon brániaci automobilový koncern Volkswagen pred nepriateľským prevzatím do súladu s legislatívou únie. Bolkestein v utorok uviedol, že by chcel tento problém vyriešiť ešte v tomto roku, a to buď revíziou nemeckých zákonov, alebo súdnym konaním EÚ proti Nemecku. Zákon obmedzuje hlasovacie práv akcionárov a v podstate bráni komukoľvek, aby nad najväčšou európskou automobilkou prevzal faktickú kontrolu.

„Právne komplikácie nie sú zanedbateľné, takže zákon týkajúci sa Volkswagenu stále skúmame,“ povedal komisár novinárom. „Veľmi rád by som to tiež prediskutoval s nemeckou vládou, rovnako ako direktívu o prevzatí firiem (navrhnutou EÚ). Verím, že by sa to mohlo odohrať zhruba za mesiac,“ dodal.

Právnici EÚ už niekoľko mesiacov skúmajú, aké úpravy bude treba presadiť, aby zákon o Volkswagene neodporoval minuloročnému verdiktu Európskeho súdneho dvora, ktorý podstatne oklieštil pôsobnosť takzvaných zlatých akcií obmedzujúcich nepriateľské prevzatia. Na otázku, či bude spor vyriešený zmenou nemeckého zákona alebo súdnou cestou, Bolkestein povedal: „Je to buď alebo. Odpoveď sa však iste dozvieme už skoro.“

Snahy Bruselu o zmenu zákona blokuje predovšetkým nemecký kancelár Gerhard Schröder, bývalý premiér spolkovej krajiny Dolné Sasko. Tá má v automobilke právo veta, napriek tomu, že vlastní menej ako pätinu akcií. Ide o zvlášť citlivú tému predovšetkým preto, že Dolné Sasko vo februári čakajú voľby.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS