ČLÁNOK
BoJ opäť znížila ekonomický výhľad Japonska
20. novembra 2001

Japonská centrálna banka Bank of Japan (BoJ) znížila svoj odhad ekonomického rastu už šiesty mesiac po sebe. Svoje rozhodnutie zdôvodnila hlavne nižšou spotrebou, ktorá predstavuje najväčší podiel druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Ekonomická budúcnosť Japonska je podľa jeho centrálnej banky neistá.

Odhad BoJ potvrdzuje predpoklady, podľa ktorých sa Japonsko nachádza už vo svojej štvrtej recesii za posledných desať rokov. Od začiatku roku klesá objem japonských exportov, z čoho ďalej vyplýva zníženie produkcie a ziskov japonských spoločností, redukcia investícií a pracovnej sily, pokles osobných príjmov a následne nižšia spotreba. Osobná spotreba, ktorá tvorí približne 60 % hrubého domáceho produktu Japonska, až donedávna negatívnym vplyvom odolávala. Septembrové útoky v USA však silno zasiahli napríklad dopyt po službách dopravného sektora a objem predaja v automobilovom priemysle.

V septembri vzrástla miera nezamestnanosti v Japonsku na 5,3 %, z čoho vyplynuli obavy, či je japonská ekonomika schopná zvládnuť štrukturálne reformy premiéra Junichiro Koizumi. Japonský parlament počas minulého týždňa uvoľnil dodatočné 3 bilióny JPY na riešenie problémov súvisiacich s nezamestnanosťou. Väčšina ekonómov sa však domnieva, že toto opatrenie nebude dostatočné, pripúšťa to dokonca aj samotná japonská vláda. Úrokové sadzby centrálnej banky sú v súčasnosti v blízkosti nuly, objem pôžičiek súkromnému sektoru napriek tomu klesá už 46 mesiacov. BoJ tvrdí, že jej politika nebude efektívna, kým sa nevyrieši problém s nedobytnými úvermi japonských bánk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS