ČLÁNOK


, , ,

Boj o biopalivá pokračuje
14. mája 2008

Boj o biopalivá pokračuje
V tomto roku sa má vyrobiť 9 miliárd galónov etanolu a kritici tohto zámeru tvrdia, že výroba biopalív povedie k rekordnej cene potravín, čo sa následne premietne aj do možnej politickej nestability
 
Globálna potravinová kríza bude zrejme tým spúšťacím mechanizmom, ktorý bude pôsobiť na vytvorenie širokej koalície v Kongrese s cieľom zmeniť americkú politiku ohľadne biopalív.
Záujmové skupiny počnúc výrobcami potravín, pokračujúc chovateľmi dobytka a končiac ekologickými aktivistami, humanitárnymi agentúrami a spotrebiteľmi chcú vyzvať Kongres, aby prehodnotil politiku výroby palív z kukurice, sójových bobov a obilnín. Iba v tomto roku sa má vyrobiť 9 miliárd galónov etanolu a kritici tohto zámeru tvrdia, že výroba biopalív povedie k rekordnej cene potravín, čo sa následne premietne aj do možnej politickej nestability.
Koalícia proti biopalivám však môže byť vystavená – podľa Financial Times – “neprekonateľným prekážkam”, ktoré zosobňuje tzv. etanolová lobby,a ktorú kedysi podporovali republikáni, demokrati a až na malé výnimky aj celá Bushova administratíva.
Etanol totiž v minulosti bol akýmsi atraktívnym východiskom v boji proti závislosti USA od dodávok ropy a palív zo zahraničia.
Teraz je situácia taká, že ani Kongres ani americká vláda nebudú radikálne meniť svoje pozície v otázke biopalív, existujú však signály, že kritikov biopalív začínajú v americkom zákonodarnom zbore pozornejšie počúvať.
Analytici z Friedman, Billings, Ramsey Group však problém biopalív vidia inak – prirovnávajú ho k snehovej guli, ktorú je len veľmi ťažké zastaviť, a ak áno, bola by to politická samovražda. Výroba etanolu na biobáze je zakontrahovaná na 30 rokov dopredu. Týka sa 10 štátov americkej únie, farmári ktorých disponujú zrhuba polovicou hlasov potrebných na zvolenie prezidenta USA.
V tejto chvíli je teda prakticky nemožné očakávať akékoľvek dramatické rozhodnutie v otázke biopalív, ktorá je viac posunutá do zahraničnopolitického, a nie do vnútroštátneho kontextu USA.

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS