ČLÁNOK
Boh včera pyšný nebol
12. septembra 2001

Všetky podoby fundamentalizmu sú zhubné. K obetiam včera pribudli tisíce, možno až desaťtisíce nevinných Američanov. Cynický teroristický útok na Svetové obchodné centrum (WTC) v New Yorku a ministerstvo obrany USA vo Washingtone pripomína vyhlásenie vojny. Svet ostal ochromený vediac, že už nikdy nebude taký ako býval.

Televízie okrem hrôznostrašnej panorámy Manhatanu priniesli aj zábery z bujarej oslavy. Palestínske zástavy, prsty do „vé“, vyškľabené tváre…ľudská podstata si siahla na dno zvrátenosti a úbohosti. Boh včera pyšný nebol.

Chladnokrvnosť a bezcitnosť s akou teroristi útoky uskutočnili sa prieči rozumu. Niet takej svätej veci, v mene ktorej má nenávisť právo stať sa nespútanou a ničivou silou. „Twice“ i Pentagon sa stali cieľmi. Beštie pripisujú symbolom veľký význam. Demokracia a civilizácia však nebývajú len v dvoch-troch domoch.

Teroristi uniesli niekoľko lietadiel a použili ich ako zbrane. Spôsob akým celú operáciu uskutočnili dáva tušiť, že za chrbátom mali milióny, ak nie miliardy dolárov. Nadutosť projektantov asi prežíva orgazmus, v krvi utopili ľudskosť a hodnoty. Pokorenie svetovej veľmoci je však príliš veľké sústo, svet sa stal veľmocou a pravdepoodobne sa nebude prizerať vyčíňaniu zaslepených vrahov.

Viera, že ľudstvo sa poučilo ešte žije. Biblický zákon káže pomstu. Dve svetové vojny a niekoľko desiatok lokálnych konfliktov prestál svet kým sa aspoň trocha upokojil. Azda nezabudol koľko tradédií prežil a koľko obetí priniesol.

Spojené štáty okúsili včera nový Pearl Harbour. Tentoraz to však nie je len príbeh jednej krajiny. V ohrození je demokracia a civilizácia. Fundamentalisti sa zmenili na neľudí, lebo tieto hodnoty cítia ako útlak. Stredovek už bol.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS