ČLÁNOK
BoE uvoľnila na trh likviditu v objeme ďalších 5 miliárd GBP
24. marca 2008

BoE uvoľnila na trh likviditu v objeme ďalších 5 miliárd GBP

Britská centrálna banka potvrdila, že bude aj naďalej poskytovať tieto krátkodobé formy financovania, až pokiaľ banková rada nerozhodne o prípadnom znížení kľúčových úrokových sadzieb na jej aprílovom zasadnutí
 
Britská centrálna banka (BoE) prostredníctvom týždenných pôžičiek vložila na medzibankový trh ďalších 5 mld. britských libier (GBP). Banka potvrdila, že bude aj naďalej poskytovať tieto krátkodobé formy financovania, až pokiaľ banková rada nerozhodne o prípadnom znížení kľúčových úrokových sadzieb na aprílovom zasadnutí. Niektorí analytici si však myslia, že tieto opatrenia nebudú stačiť na zmiernenie napätia na peňažných trhoch.
BoE podnikla podobné kroky už v priebehu uplynulého týždňa, kedy ponúkla prostredníctvom trojdňových úverov trhu likviditu takisto v objeme 5 mld. GBP. Dopyt po týchto úveroch však prevyšuje ponuku až päťnásobne. Finančné inštitúcie sa totiž usilujú o získanie čo najväčšieho objemu likvidity uprostred krízy na finančných trhoch. Ostatná ponuka BoE zaznamenala trojnásobne vyšší dopyt.
Britský tvorca menovej politiky sa rozhodol pokračovať v tejto činnosti po tom, ako zverejnenie nepriaznivých ekonomických vyhliadok spoločností Credit Suisse a Allianz opätovne vyvolalo obavy investorov o prehlbovanie globálnej úverovej krízy.
Pred Veľkonočnými sviatkami aj Európska centrálna banka (ECB) uvoľnila prostredníctvom päťdňového tendra na medzibankový trh ďalších 15 miliárd eur. Dopyt však stále prevyšuje ponuku ECB až štvornásobne.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS