ČLÁNOK
“ Bianko zmenky SPP by mimo súdu stáli „“2 až 3 miliardy korún““
20. februára 2001

Údajní majitelia bianko zmeniek štátneho podniku Slovenský plynárenský priemysel (SPP) navrhli jeho vedeniu mimosúdne vyrovnanie v hodnote „2 až 3 miliárd korún“. Ako povedal právny zástupca SPP Ernest Valko, „je im v zásade jedno, či v slovenských alebo v českých korunách“. Dozorná rada SPP už pred rokom zaviazala manažment rokovať o mimosúdnom vyrovnaní zmeniek. Generálny riaditeľ SPP Pavol Kinčeš sa však vyjadril, že podvod nechce legalizovať, akokoľvek by bol pre podnik v tejto situácii výhodný. Podobného názoru jej aj šéf ministerstva hospodárstva Ľubomír Harach. Rezort je zakladateľom podniku.

Piatkové v stretnutie týkajúce sa sporu okolo bianko zmeniek na pôde SPP inicioval podľa E. Valka predseda predstavenstva a generálny riaditeľ českej firmy Sezooz Group, a.s. Roman Zubík. Ten dal v minulosti pokyn Vladimírovi Vološčukovi, aby prostredníctvom svojej firmy IMC Burzovní, a.s., nakupoval pre SPP akcie českého Chemapolu Group. R. Zubíka delegoval na stretnutie právneho zástupcu Sezooz Group Jána Čapku.

„Protistrana potvrdila, že bianko zmenky, ktorých je najmenej 24, spolu s jednou vypísanou na 400 mil. Kč, boli zabezpečovacie a viazali sa hlavne na nákup akcií Chemapolu,“ informoval právny zástupca SPP. Akcie v súčasnosti už skrachovaného Chemapol Group sú ale pre SPP bezcenné. „Okrem toho Sezooz Group nevedel na rokovaní preukázať, že je skutočným majiteľom zmeniek. Na stretnutí prítomný V. Vološčuk tak promptne vyhlásil, že ich vlastní. Ďalej tvrdil, že rokovať o vyrovnaní celého balíka ho splnomocnili tiež ostatní zmenkoví veritelia,“ konštatoval E. Valko.

V súčasnosti už podľa manažmentu SPP nikto nemôže tvrdiť, že bianko zmenky, ktoré považuje za podvodné, kúpil v dobrej viere. „Dlhšiu dobu totiž prezentujeme, že ich neuznávame a nevedieme ich ani v účtovníctve. V danej veci sme podali aj trestné oznámenie,“ povedal P. Kinčeš. Podľa neho už na Slovensku existuje tzv. klub obchodníkov, ktorí chcú na zmenkách doslova vytrieskať peniaze. „V Čechách sa vraj dokonca zmenky objavili na čerpacích staniciach u priekupníkov,“ dodal.

Seriózni investori so záujmom podieľať sa na privatizácii SPP podľa P. Kinčeša majú na spor podobný názor ako manažment podniku. Generálny riaditeľ SPP sa väčšmi obáva spolitizovania kauzy, pričom takéto náznaky pozoruje v protichodnom postoji dozornej rady, ktorý preferuje mimosúdne vyrovnanie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS