ČLÁNOK
Bezproblémový príchod eura
1. januára 2009

Bezproblémový príchod eura

 

Vo štvrtok ráno bolo taktiež skonvertovaných a schopných vydávať eurá 96 % z 2 258 bankomatov

 

 

Prechod na novú európsku menu prebieha na Slovensku hladko a bez závažných problémov. Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Šramka prebieha konverzia všetkých systémov v bankovom sektore hladko, pričom sa doposiaľ nevyskytli žiadne neštandardné situácie. V podobnom duchu hodnotí prechod na euro aj minister financií Ján Počiatek. „Všetky základné systémy sú funkčné, takisto hlavné systémy štátu, ako sú štátna pokladnica, rozpočtové softvéry, daňové softvéry, fungujú,“ konštatoval vo štvrtok na brífingu v NBS minister financií Ján Počiatek.

Podľa Počiatka v súčasnosti nie je evidovaný žiadny zásadný problém, ktorý by mohol celý prechod na novú menu skomplikovať. Aj keď existujú určité malé, skôr lokálne problémy, podľa jeho slov si ich riešenie vyžaduje len trpezlivosť. „Verím, že celý tento prechod prebehne úspešne,“ dodal Počiatek. Zároveň označil vstup Slovenska do eurozóny za významný míľnik v jeho histórii, pričom uviedol, že zavedenie eura je pre občanov dobrá správa.

Jednou z dôležitých oblastí pre plynulý a bezproblémový prechod na novú menu na Slovensku bola úspešná konverzia siete bankomatov a platobných terminálov. Podľa NBS bola sieť bankomatov v SR plne funkčná a schopná vydávať eurá už vo štvrtok ráno o druhej hodine. Podobne aj sieť platobných terminálov bola v rovnakom čase plne funkčná a v štandardnom režime. Na Slovensku je pritom 32 107 platobných terminálov. Domáce banky vydali 5,2 mil. platobných kariet, ktoré môžu v súčasnosti občania využívať na platby v eurách alebo výbery hotovosti. Vo štvrtok ráno bolo taktiež skonvertovaných a schopných vydávať eurá 96 % z 2 258 bankomatov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS