ČLÁNOK




“ „“Bezpečnými prístavmi““ sa pre investorov zrejme opäť stanú zlato a švajčiarsky frank
9. októbra 2001

Akciové trhy v Európe a Ázii zaznamenali včera evidentný pokles a ceny ropy sa zvýšili – práve takáto reakcia na odvetný útok proti teroristickým zoskupeniam a ich výcvikovým centrám v Afganistane sa očakávala.

Neobchodovalo sa síce vo veľkých objemoch, ale cenový prepad na akciových trhoch bol včera zrejmý.

V Londýne poklesol kľúčový index FTSE 100 o jedno percento pod hladinu 5 000 bodov. Francúzsky CAC 40 stratil 2% svojej hodnoty (v priebehu dňa mierne posilnil) a nemecký DAX sa znížil o 2,25%. V Hong Kongu sa znížili ceny na akciových trhoch o 2,6%, v Austrálii o 1,4% a na Filipínach o 3,9%.

Na Tokijskej akciovej burze sa včera, vzhľadom na sviatok, neobchodovalo.

Napriek tomu, že na jednotlivých burzách vládla nervozita, nemožno hovoriť o panike. Analytici tvrdia, že ďalší vývoj bude závisieť od dĺžky trvania a intenzity vojenských úderov proti Afganistanu, ktoré sa včera večer opäť obnovili.

Ďalšia skupina expertov na problematiku trhov tvrdí, že fáza nestability bude iba krátkodobá, pretože investori očakávali odvetný útok na Afganistan v podstate vzápätí po teroristickej akcii na Svetové obchodné centrum a Pentagon.

V Indonézii, ktorá je najľudnatejšou moslimskou krajinou sveta, však akciový index prepadol až o 5%, hoci najnovšie informácie hovoria o málo početných obchodoch, ktoré spravidla realizovali len lokálni hráči na trhu.

Všetko sa bude odvíjať od toho, koľko budú trvať spojenecké operácie na afganskom území – konštatuje sa v analýze Seoul Securities.

Dodajme, že v období po 11. septembri 2001 došlo na komoditných, devízových a akciových trhoch k výrazným pohybom, čo bolo dané najmä tým, že investori sa „unisono“ obávali globálnej recesie. Útok na Afganistan bol iba otázkou času, a preto by nemalo dôjsť na trhoch k dramatickým výkyvom. Ak nedôjde k nijakému podobnému teroristickému aktu, ktorý sa udial 11. septembra, možno očakávať stabilizáciu trhov – hovorí sa v aktuálnej štúdii Daewoo Securities.

Veľa však predurčí vývoj na amerických akciových trhoch, kde bola včera situácia značne vypätá.

Po týždni vzostupu, v ktorom Nasdaq Composite posilnil o 7% a Dow Jones Industrial Average o 3%, bol včerajší deň charakteristický novým poklesom. Obavy vyvolávali nielen trvanie vojenských operácií v Afganistane a ich potencionálna intenzita, ale aj riziko ďalšieho teroristického útoku proti USA, teda akejsi „odvety na americkú odvetu“.

V tomto druhu vojny je iba veľmi ťažké nájsť reálneho nepriateľa, a preto naše obavy nie sú neopodstatnené – konštatuje sa v oficiálnom vyhlásení SunTrust Robinson Humphrey.

Počas včerajšieho obchodovania stratil Nasdaq 8,06 bodu a v priebehu dňa osciloval okolo 1 597, 249 bodu. Dow Jones sa znížil o 92,24 bodu a dosiahol 9 027, 32 bodu. Standard&Poor´s skĺzol o 14,38 na 1 056,88 bodu. Tieto hodnoty sa však počas včerajška výrazne menili, osobitne po oznámení, že sa začala ďalšia fáza útoku na Afganistan, čo potvrdil minister obrany Donald Rumsfeld. V USA panujú aj obavy z hospodárskych výsledkov kľúčových firiem v rámci tretieho štvrťroku. Podľa predbežného prieskumu sa zisk týchto spoločností v období od júla do septembra znížil v priemere o 21%. Motorola, Yahoo! a General Electric oznámia svoje hospodárske výsledky počas tohto týždňa.

Optimistický výhľad, prezentovaný počas uplynulého týždňa spoločnosťami Dell Computer a Cisco Systems, podporili akciové trhy.

Zvýšenie hodnoty akcií je evidentné u amerických zbrojárskych firiem – spomeňme najmä Lockheed-Martin, General Dynamics a Northrop Grumman.

Aj po včerajšku, rovnako ako po samovražednom nálete na WTO a Pentagon, však možno očakávať, že investori sa budú orientovať na tradičné „bezpečné prístavy“, ktorými sú zlato, respektíve švajčiarsky frank.

Po agresii na USA dosiahla cena zlata 18-mesačné maximum.

Dodajme, že včera sa v Hong Kongu cena zlata zvýšila o 1,5 USD za uncu a ustálila sa na hladine 294 USD/unca.

Počas uplynulého mesiaca prudko posilnil švajčiarsky frank, avšak vôbec po prvý raz sa „bezpečným prístavom“ stala aj euromena, najmä pre tých investorov, ktorí sa masovo zbavovali amerického dolára. Po včerajšku sa (predbežne) prudšia volatilita na devízových trhoch neočakáva.

Zrejme väčšia pozornosť sa bude venovať cene ropy na svetových trhoch, ktorá po 11. septembri „vyskočila“ až na 30 dolárov za barel, no neskôr oscilovala okolo hodnoty 20 USD/bbl, teda pod hranicou, ktorá sa zaznamenala pred útokom na USA.

Takýto vývoj podmieňovali v prvom obavy, že odvetný zásah spojencov by mohol spôsobiť eróziu v ponuke Organizácie krajín vyvážajúcich ropu – OPEC. Neskôr nad týmito obavami prevýšili riziká z možného prepadu dopytu po rope v dôsledku globálneho a synchrónneho spomalenia kľúčových ekonomík sveta. To bol hlavný dôvod zníženia cien ropy v podstate na rovnakú, respektívu na nižšiu úroveň, ktorá sa zaznamenala pred agresiou na USA.

Ku koncu uplynulého týždňa sa začali ceny ropy opäť zvyšovať, pretože útok na Afganistan sa neodvratne blížil.

Vzostup cien možno očakávať aj v budúcich dňoch, i keď v Ázii je tento tlak utlmený prísľubom OPEC, že udrží ceny v rozpätí od 22 do 28 USD/bbl.

Americké akcie prišli v pondelok popoludní o svoje predchádzajúce prírastky po tom, ako Spojené štáty americké začali druhý odvetný útok na ciele v Afganistane. O 13:15 p.m. ET (amerického východného času) sa pohyboval technologický index Nasdaq Composite na úrovni 1 603,61 s poklesom o 1,69 bodu. Dow Jones Industrial Average poklesol o 47,19 bodu na 9 072,58 bodu a rozsiahlejší index Standard & Poor’s 500 strácal 8,46 bodu pri hodnote 1 062,92 bodu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 10. 2024

USD 1,082 0,003
CZK 25,252 0,016
GBP 0,833 0,000
HUF 400,030 1,570
CAD 1,496 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS