ČLÁNOK
Bezpečnostná rada odsúdila útoky v Belehrade
22. februára 2008

Bezpečnostná rada odsúdila útoky v Belehrade

 

Stovky maskovaných útočníkov, väčšinou mladých mužov, sa vo štvrtok večer vlámali do budovy amerického veľvyslanectva v Belehrade a pokúšali sa vyhodiť z okien nábytok a ďalšie zariadenie

 

Bezpečnostná rada (BR OSN) dôrazne odsúdila útoky demonštrantov na veľvyslanectvá v srbskej metropole a uviedla, že hostiteľské vlády ako Belehrad si musia plniť svoje záväzky a chrániť zahraničné zastupiteľské úrady. Bezpečnostná rada útoky jednomyseľne odsúdila a zároveň privítala kroky, ktoré srbské úrady podnikli pre obnovenie poriadku a ochranu vlastníctva a pracovníkov veľvyslanectiev. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré prečítal súčasný predseda BR OSN panamský veľvyslanec pri OSN Ricardo Arias.

Americký veľvyslanec pri OSN Zalmay Khalilzad vo štvrtok pred zasadnutím Bezpečnostnej rady uviedol, že je „rozhorčený“ z útoku na americkú ambasádu v Belehrade, kde srbskí nacionalisti napadli aj neďaleké veľvyslanectvo Chorvátskej republiky a zaútočili na policajné stanovištia pred diplomatickými misiami Bosny a Turecka.

Stovky maskovaných útočníkov, väčšinou mladých mužov, sa vo štvrtok večer vlámali do budovy amerického veľvyslanectva v Belehrade a pokúšali sa vyhodiť z okien nábytok a ďalšie zariadenie. Demonštranti založili tiež požiar, ktorý zachvátil časť budovy. Neskôr sa v budove ambasády našlo spálené telo. Obeťou požiaru sa pravdepodobne stal jeden z demonštrantov. Hovorkyňa amerického veľvyslanectva Rian Harrisová vylúčila obete z radov zamestnancov.

Poriadková polícia a špeciálne jednotky zasiahli proti demonštrantom slzným plynom. Incidenty sa stali v čase, keď najmenej 150 000 ľudí protestovalo v Belehrade proti nezávislosti Kosova. Srbskí demonštranti pálili americké vlajky a rabovali obchody.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS