ČLÁNOK


,

Bezpečné zhodnotenie peňazí
15. februára 2003

Pri investovaní je veľmi dôležitá aj bezpečnosť. Všeobecne platí, že čím väčšie riziko sme ochotní podstúpiť, tým väčší výnos získame. Z pohľadu úrokov banky postupne strácajú atraktívnosť, sú však bezpečným prístavom pre financie, ktoré by inak ležali pod matracmi. Z času na čas však prekvapia aj zaujímavým vkladovým produktom. Slovenská poboč-ka zahraničnej ING Bank N. V. so sídlom v Bratislave sa pred rokom zapísala do sveta retailu. Bez viazanosti prostriedkov poskytuje úrok porovnateľný s termínovanými vkladmi. Zíde vám na um – je to naozaj bezpečné, ak banka ponúka 4,6 % úrok bez akejkoľvek viazanosti vkladu? Generálny riaditeľ pre retailové finančné služby Ewout L. Steenbergen vysvetľuje, že je to možné vďaka nízkym nákladom na vedenie a spracovanie účtu.

Operácie na účte klient uskutočňuje len bezhotovostne. Nedá sa napríklad vyberať hotovosť z bankomatov. K účtu je však prístup cez internet, telefónne centrum, poradcov alebo priamo na pracovisku v Bratislave. Počas minulého roka peňažný ústav spravoval viac ako 10-tisíc účtov s priemernou sumou 177-tis. Sk.

Retailových klientov chce banka v tomto roku osloviť podielovými fondmi, ktoré už ponúka v Česku. Podala aj žiadosť o licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov.

Ďalší privátni bankári

Medzi spoločnosti, ktoré poskytujú exkluzívne služby svojím bonitným klientom, sa tohto roku pridala aj HVB Bank Slovakia, a. s., Bratislava. Základom služieb je diskrétnosť, spoľahlivosť a návratnosť prostriedkov. „Podstatou privátneho bankovníctva je komplexná starostlivosť o topklientelu prostredníctvom špeciálne školených privátnych bankárov, ktorí po-drobne poznajú finančné produkty. Podporu im poskytujú špecialisti na jednotlivé oblasti,“ vysvetľuje riaditeľ oddelenia privátneho bankovníctva a asset management HVB Bank Armin Leitenstorfer. HVB Bank ponúka podielové fondy, špeciálne investičné stratégie, obchodovanie s domácimi aj medzinárodnými akciami, dlhopismi, opciami a inými cennými papiermi. Jedenásť investičných fondov v rastovej i výnosovej verzii spravuje rakúska správcovská spoločnosť Capital Invest KAF, člen skupiny Bank Austria Creditanstalt.

Pri zavedení finančného plánovania alebo investičného poradenstva pomáha koncernové know-how. „Po právnej stránke je naším ďalším krokom uzavretie zastúpenia spoločnosti Capital Invest a prevzatie predaja jej fondov na Slovensku. Ďalej plánujeme na trh uviesť fondy spravované spoločnosťou Activest, ktorá je tiež členom HVB Group,“ zamýšľa sa A. Leitenstorfer nad blízkou budúcnosťou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 9. 2020

USD 1,180 0,007
CZK 26,747 0,021
GBP 0,915 0,001
HUF 361,160 2,620
CAD 1,557 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS