Pri zachovaní súčasných cien zemného plynu pre odberateľov a súčasného daňového zaťaženia v podobe dodatočných odvodov zo zisku do štátneho rozpočtu sa Slovenský plynárenský priemysel, š.p. (SPP) dostane v priebehu troch rokov do rovnakej situácie, v akej sú dnes Slovenské elektrárne. V tomto roku skončí hospodárenie plynární s viac ako polmiliardovým deficitom v toku hotovosti, ktorý sa na budúci rok niekoľkonásobne prehĺbi. V záujme získania zdrojov bude musieť SPP vstúpiť na zahraničné finančné trhy. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal riaditeľ divízie ekonomiky, obchodu a správy SPP Rastislav Jamrich.
Zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb zo 40 % na 29 % nedokáže podľa neho kompenzovať zvýšenie dodatočných odvodov zo zisku z 3 mld. Sk na 5 mld. Sk v budúcom roku. Riešiť zložitú situáciu možno zvýšením regulovaných cien plynu pre domácnosti a výrobnú spotrebu. Ako povedal generálny riaditeľ SPP Pavol Kinčeš, ceny pre výrobnú sféru stúpnu už možno v tomto roku. Rastu ceny plynu v domácnosti bráni zatiaľ ministerstvo financií. SPP pristúpi okrem cenových opatrení na budúci rok aj k predaju niektorých aktív v hodnote 4 -5 mld. Sk.
Cena zemného plynu na medzinárodných trhoch je odvodená od ceny ropy a ropných produktov, preto dramatický nárast cien ropy v poslednom období negatívne ovplyvňuje hospodárenie SPP. Rozdiel medzi nákladmi na nákup a výnosmi z predaja plynu predstavujú v tomto roku až 16 mld. Sk.
Systém určovania cien bude v budúcnosti riešiť zákon o regulácií sieťových odvetví, ktorý by mala v dohľadnej dobe schváliť vláda spolu s následnou novelizáciou zákona o energetike. Tieto právne úpravy predpokladajú ustanovenie nezávislého regulačného úradu, čím sa majú ceny v čo najväčšej miere dostať spod politického vplyvu. V súčasnosti je plyn na Slovensku takmer najlacnejší v Európe, a to i napriek viacnásobnej deregulácii cien v poslednom období.