ČLÁNOK
Berlín by mohol pomôcť firmám aj v Portugalsku a Grécku
10. júna 2013

Portugalsko a Grécko majú záujem o rovnakú podporu poskytovania úverov malým podnikom zo strany Berlína ako je tá, na ktorej sa tento týždeň dohodli Nemecko a Španielsko. Povedala to v sobotu hovorkyňa nemeckého rezortu financií. V snahe podporiť hospodársky rast a bojovať proti nezamestnanosti v eurozóne Berlín navrhol program pomoci malým a stredným firmám v Španielsku, pričom na to vyčlenil zhruba 1 mld. eur.

  Časopis WirtschaftsWoche v sobotu uviedol, že nemecká vláda chce rozšíriť tento program, ktorý má firmám uľahčiť získavanie úverov, aj na iných juhoeurópskych členov eurozóny. „Už som povedal svojmu španielskemu kolegovi: Môžete tiež všetko toto mať,“ citoval časopis nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho. „Musíme byť úspešní pri riešení akútnych problémov financovania firiem, ktoré majú silný podnikateľský model a dobrú perspektívu rastu,“ uviedla vo vyhlásení hovorkyňa nemeckého rezortu financií, keď ju agentúra Reuters požiadala o potvrdenie informácii týždenníka WirtschaftsWoche.

Obyvatelia južnej Európy kritizujú Nemecko za to, že trvá na škrtoch vo výdavkoch a na štrukturálnych reformách výmenou za poskytovanie núdzovej pomoci. Berlín sa preto snaží o vylepšenie svojho obrazu, keďže sa zväčšujú riziká sociálnych a politických nepokojov. Hovorkyňa nemeckého rezortu financií uviedla, že opatrenie na podporu úverov pre malé firmy je súčasťou celkovej stratégie na podporu hospodárskeho rastu a zamestnanosti v krajinách, ktoré v dôsledku európskej dlhovej krízy dostali núdzovú pomoc.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS