ČLÁNOK
Belás žiada Migaša o prešetrenie situácie v IRB
14. júna 2001

Prešetrenie kauzy Investičnej a rozvojovej banky, a.s. (IRB) týkajúcej sa personálnych zmien v súvislosti s netransparentným tendrom na výber dodávateľa pre elektronické bankovníctvo navrhuje jeden z prvých odvolaných členov predstavenstva Jaroslav Belás. Vyplýva to z listu, ktorý poslal predsedovi parlamentu Jozefovi Migašovi. Pracovníci Ministerstva financií SR sa totiž podľa neho pokúsili celú záležitosť „zamiesť pod koberec“.

Podľa neho sa po personálnych zmenách do v predstavenstva banky dostali ľudia, ktorí podporovali víťaza tendra firmu Legato. Tá je podľa Belása známa svojim prepojením na SDĽ. K spolitizovaniu banky a k netrasparentnosti tendra podľa Belása výrazne prispeli najmä odvolaný viceprezident Pavol Vladovič a jeho spolupracovník Jaroslav Kmeť. Belás pritom podľa jeho slov ani vo výberovej komisii, ani v predstavenstve banky nikdy nehlasoval za firmu Legato. Podľa neho je práve odmietavé stanovisko k podpore tejto firmy v tendri dôvodom jeho odvolania.

Oficiálnym dôvodom jeho odvolania bolo pritom podľa jeho slov nezvládnutie riadenia úseku bankových služieb, ktorému šéfoval. J. Belás to považuje za nekorektné a účelové, keďže hospodárske výsledky sa počas jeho pôsobenia v banke od roku 1999 výrazne zlepšili. Situáciu v banke bolo podľa neho treba stabilizovať po krízovom období, kedy bola IRB pod nútenou správou Národnej banky Slovenska. „Zlepšenie hospodárenia banky dokumentuje minuloročné zvýšenie primárnych zdrojov banky o 30 %, vydaných platobných kariet o 35 %, neúrokových výnosov o 17 % a vedených účtov o 15 %,“ skonštatoval Belás.

Predstavenstvo banky síce schválilo návrh poradenskej firmy a výberovej komisie na dodávku elektronického bankovníctva, neodsúhlasilo však návrh obchodnej zmluvy a požiadalo zapracovať do jeho textu pripomienky odborných útvarov. Banka teda zatiaľ nepodpísala žiadnu zmluvu na dodávku systému elektronického bankovníctva a tender pozastavila.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS