ČLÁNOK
BCPB nezablokuje obchodovanie s akciami VSŽ
19. decembra 2001

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) ako 100-percentný akcionár Transpetrolu ešte stále nerozhodlo o spôsobe predaja 21,24 % akcií VSŽ, ktoré Transpetrol vlastní. Predaj cez kapitálový trh by rezortu momentálne neposkytol šancu predať akcie za výhodnú cenu, ktorá je hlavným kritériom výberu ministerstva. Dôvodom je nízka cena akcií VSŽ na Burze cenných papierov Bratislava (BCPB), pri ktorej existuje dokonca podozrenie z úmyselného znižovania neznámym subjektom. Pohyby ceny sú momentálne predmetom kontroly Úradu pre finančný trh (ÚFT). To je dôvodom, prečo spôsob predaja akcií stále definitívne neurčili. Agentúru SITA o tom informoval hovorca MH Peter Chalmovský.

„MH v súčasnosti čaká na výsledky kontroly ÚFT a následne akcie transparentne predá cez kapitálový trh pri výhodnejších cenách,“ dodal P. Chalmovský. „Odhadujeme, že cena akcií VSŽ sa bude od stredy pohybovať v pásme od 117 do 177 Sk,“ uviedla pre agentúru SITA generálna riaditeľka BCPB Mária Hurajová. BCPB sa rozhodla, že nezablokuje obchodovanie s akciami spoločnosti VSŽ. „Nechceme znemožniť akékoľvek zvýšenie cien týchto akcií,“ dodala ďalej Hurajová.

Ceny akcií VSŽ, pri ktorých sa na bratislavskej burze obchodovalo koncom minulého týždňa, nie sú adekvátne aktívam spoločnosti. Ich výška je však vecou kupujúcich a predávajúcich. „Do samotného obchodovania s akciami však môže vedenie firmy priamo zasiahnuť iba v taxatívne vymedzených prípadoch a tieto podnety také neboli,“ uviedol v stredu na tlačovej besede prezident VSŽ Anton Bidovský. Ako ďalej dodal, nepredpokladá, že podozrenia s umelej manipulácie s cenami akcií ovplyvnia chod alebo hospodárske výsledky spoločnosti. Zároveň uviedol, že vedenie VSŽ neviedlo ani v minulosti ani v súčasnosti rokovania so zástupcami U. S. Steel Košice. Táto spoločnosť rokovala počas tohto roka o odkúpení 51% balíka akcií pod kontrolou štátu, ale v rokovania sa neskončili dohodou o cene.

O akcie VSŽ prejavila záujem v piatok aj Penta Group, ktorá by chcela získať celý 51-percentný balík kontrolovaný štátom. Práve Penta upozornila na dianie na BCPB, keď došlo k viacnásobnému poklesu priemernej ceny akcií VSŽ prostredníctvom anonymných predajov za neobvykle nízke ceny. Podľa riaditeľa dcérskej spoločnosti Penty Invest Brokers, o.c.p., a.s. Mirona Zelinu vplyvom neracionálnych predajov menších množstiev akcií v rámci aukčného obchodovania za ceny na úrovni stanoveného minima klesla cena akcií VSŽ z 218 Sk z 5. decembra na 116,50 Sk v stredu 12. decembra. Takéto konanie je podľa Zelinu ako zámerné obchodovanie za ceny nevýhodné pre klienta sankcionovateľné a môže byť potrestané pokutou alebo dokonca vylúčením spomedzi členov BCPB. Penta v tejto súvislosti podala sťažnosť vedeniu burzy.

Cieľom MH je predať akcie VSŽ ešte pred ukončením predaja 49-percentného balíka akcií Transpetrolu. Nakladanie s akciami Transpetrolu však v súčasnosti blokuje nariadenie súdu v spore o vlastníctvo 34 % akcií Transpetrolu, ktorý vedie spoločnosť C.S.I. – CD, a.s. Plán vlády počíta s predajom akcií Transpetrolu do konca roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS