ČLÁNOK




Bayer sa nepovažuje za firmu, ktorá potrebuje záchranu
14. augusta 2001

Nemecký farmaceutický a chemický konglomerát Bayer AG sa bude naďalej pridŕžať svojej štruktúry a nepovažuje sa za „spoločnosť, ktorá potrebuje záchranu“, a to aj napriek viacerým problémom, medzi ktoré patrí aj stiahnutie kľúčového lieku z trhu. Oznámili to predstavitelia firmy.

„Dokonca ani mimoriadne nešťastná séria problémov, či už spôsobených domácimi faktormi, alebo zahraničnými, nepredstavuje žiadnu hrozbu pre existenciu spoločnosti Bayer. V súčasnosti vidíme silu našej stratégie „štyroch pilierov“, i keď iba dva z týchto pilierov – poľnohospodárstvo a chémia – vykazujú v súčasnosti stabilný ziskový trend,“ povedal výkonný riaditeľ Manfred Schneider a dodal, že zatiaľ nie je jasné, či bude liek na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi Baycol v budúcnosti opätovne uvedený na trh.

Spoločnosť Bayer v minulom týždni stiahla Baycol z trhu kvôli správam o jeho smrteľných vedľajších účinkoch, čo spôsobilo pád ceny akcií firmy o 20 % v priebehu troch dní a rozvírilo fámy, že dni firmy ako nezávislej farmaceutickej spoločnosti sú zrátané. Spoločnosť v pondelok oznámila, že v súvislosti s užívaním spomínaného lieku, resp. s jeho aktívnou zložkou cerivastatínom, sa spája 52 smrteľných prípadov na celom svete.

Spoločnosť Bayer a jej konkurentov v oblasti chémie na celom svete zasiahlo spomaľovanie rastu svetovej ekonomiky, pretože dopyt po chemikáliách a plastoch v mnohých sektoroch, akým je napríklad výroba automobilov a elektroniky, poklesol. Bayer plánuje zrušiť 4000 pracovných miest, aby sa tak vyrovnal s finančnými problémami. Schneider zdôraznil, že spoločnosť Bayer, ktorá pred storočím vynašla aspirín, uskutočňuje hĺbkovú revíziu svojich aktivít v oblasti farmácie, čoho príčinou je nielen fiasko s liekom Baycol, ale aj nedávne problémy s liekom Kogentate proti hemofílii. „Musíme sa opýtať, akú budúcnosť majú naše farmaceutické aktivity, a aké dôsledky z toho vyplývajú pre podnikovú stratégiu a pre budúci vývoj celej spoločnosti Bayer. Niektoré idey už dozrievajú, zatiaľ je však priskoro robiť akékoľvek definitívne vyhlásenia,“ povedal.

Vyhlásenia Schneidera prichádzajú v čase, keď na trhu silnejú požiadavky, aby Bayer vytvoril dve separátne firmy pre svoje aktivity v oblasti chémie a zdravotníckych produktov, alebo aby akceptoval, že sa stane juniorským partnerom niektorej inej firmy v rámci budúceho spoločného podniku v oblasti zdravotníckych výrobkov. Bayer, ktorý je jedným z posledných chemicko-farmaceutických „hybridov“, dlhodobo vyhlasoval, že podporí svoje farmaceutické aktivity prostredníctvom akvizície v USA alebo v inom regióne. Mnohí pozorovatelia však tvrdia, že Bayer nikdy nedostihne väčších konkurentov, ktorí vznikli počas vlny fúzií v 90. rokoch.

Šéf farmaceutickej divízie firmy Bayer David Ebsworth v pondelok oznámil, že opätovné uvedenie lieku Baycol/Lipobay na trh po jeho minulotýždňovom stiahnutí, je nepravdepodobné. Predstavitelia spoločnosti Bayer ale predtým oznámili, že o možnosti opätovného uvedenia lieku na trhu rokujú s úradmi.

Nemecký koncern Bayer nie je jediný, ktorý utrpí straty po stiahnutí lieku na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi distribuovaného pod značkou Cholstat. Rozhodnutie nemeckej spoločnosti sa taktiež negatívne prejaví na hospodárení farmaceutickej firmy Fournier, ktorá mala na starosti distribúciu lieku vo Francúzsku a viacerých krajinách Európy. Informovali o tom francúzske noviny La Tribune.

Ako uviedol námestník generálneho riaditeľa Pierre Paris, okamžité pozastavenie predaja Cholstatu bude znamenať pre Fournier pokles tohtoročných tržieb o 122 mil. EUR, čo predstavuje viac než 17 % minuloročnej úrovne. Vlani realizovala spoločnosť so sídlom meste Dijon tržby vo výške 689 mil. EUR, z toho viac ako dve tretiny vo farmaceutickom odvetví.

„Stiahnutie Cholstatu predstavuje pre náš podnik tvrdý úder. Predaj lieku sa mal v tomto roku podieľať pätinou na našich celkových tržbách vo farmaceutickej oblasti,“ priznal Paris. Väčšina tržieb z predaja lieku pochádzala z Francúzska. Fournier v rámci dohody so spoločnosťou Bayer distribuoval liek aj v iných európskych krajinách ako Španielsko, Belgicko, Nemecko, Česká republika a Slovensko.

I napriek tejto podľa slov Parisa „nečakanej“ udalosti, nie je ohrozená prevádzka spoločnosti. „Stiahnutie lieku nebude mať za následok drastické zmeny v stratégii skupiny,“ zdôraznil námestník generálneho riaditeľa. „Následky budú oveľa menšie než v spoločnosti Bayer, pretože my nie sme výrobcovia ale len distribútori,“ uzavrel Paris.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 10. 2024

USD 1,082 0,003
CZK 25,252 0,016
GBP 0,833 0,000
HUF 400,030 1,570
CAD 1,496 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS