ČLÁNOK


,

Banky a operátori v EÚ budú spolupracovať v oblasti platieb
1. júla 2008

Banky a operátori v EÚ budú spolupracovať v oblasti platieb

Tento krok je súčasťou snahy EÚ vniesť na trh viac konkurencie a pre občanov možnosť výberu, ako zaplatiť za statky a služby, či znížiť náklady za uskutočňovanie platieb, a to predovšetkým v zahraničných krajinách
 
Telekomunikační operátori a banky v Európskej únii (EÚ) budú spolupracovať na systéme, ktorý umožní zákazníkom platiť potraviny, obedy v reštauráciách či iné účty prostredníctvom svojich mobilných telefónov. Tento krok je súčasťou snahy EÚ vniesť na trh viac konkurencie a pre občanov možnosť výberu, ako zaplatiť za statky a služby, či znížiť náklady za uskutočňovanie platieb, a to predovšetkým v iných členských krajinách. Telekomunikační operátori tento zámer vítajú, pretože im popri rastúcom tlaku na zníženie cien roamingových služieb prinesú nové zdroje.
Organizácia GSM Association, ktorá reprezentuje vyše 750 mobilných operátorov z 218 krajín sveta, začala spolupracovať s Európskou platobnou radou zastrešujúcou 8 000 komerčných bánk v Európe. Siedmi mobilní operátori už v súčasnosti testujú skúšobné bezkontaktné mobilné platby a ďalších sedem plánuje s testovaním takýchto služieb začať čoskoro. „Priniesť viac konkurencie na trh platobných služieb bolo a je mojím cieľom. Dohody ako táto naznačujú možnosti nových technológií a inovatívnych prístupov,“ povedal eurokomisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy.

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS