ČLÁNOK




Banka UniCredito zostáva verná svojej medzinárodnej stratégii
19. septembra 2001

UniCredito Italiano, druhá najväčšia banka v Taliansku a prvá z pohľadu rentability, sa síce musela zrieknuť plánu expanzie na nemecký trh, pokračovať však mieni vo svojom rozvoji v krajinách strednej a východnej Európy. Regionálne banky pod kontrolou UniCredito sa totiž na celkovom čistom zisku bankovej skupiny podieľajú 11 %. Napísali to francúzske finančné noviny La Tribune vo svojom internetovom vydaní.

V bilancii „predbežných“ rokovaní s Commerzbank naznačila talianska banka, že „z pohľadu zhodnocovania majetku akcionárov“ nenastali také podmienky, ktoré by umožňovali spojenie oboch skupín. Ak by UniCredito uskutočnila akvizíciu Commerzbank, vznikla by 10. najväčšia európska banka podľa výšky trhovej kapitalizácie a zároveň by išlo o najväčšiu fúziu dvoch bánk z rozdielnych krajín v histórii Európy. Druhá najväčšia talianska banka UniCredito by tak získala silné postavenie na lukratívnom nemeckom trhu a Commerzbank by bola chránená voči nepriateľskej akvizičnej ponuke.

Rokovania však podľa pozorovateľov stroskotali na cene, ktorú by musela talianska banka s rentabilitou vlastného imania vo výške 20 % zaplatiť za oveľa menej ziskovú nemeckú inštitúciu.

Otázkou podľa denníka La Tribune teraz zostáva, akým smerom sa bude orientovať talianska inštitúcia v zahraničí v čase, keď jej prezident Alessandro Profumo neskrýva svoj úmysel expandovať. Pred dvoma rokmi projekt fúzie UniCredito so španielskou bankou BBVA zablokoval guvernér talianskej centrálnej banky Antonio Fazio argumentujúc, že vplyv posilnenej španielskej inštitúcie by bola prehnaný. Talianska banka sa následne pustila do „dobýjania“ postkomunistickej Európy, kde sa aktívne zúčastňuje na privatizácii štátom kontrolovaných bánk, čo si niektorí analytici vysvetľujú aj ako snahu o sprevádzanie talianskych podnikov v ich investičných aktivitách v regióne.

Talianska skupina kontroluje 53 % najväčšej poľskej súkromnej banky Pekao SA, 72,4 % slovenskej Poľnobanky, 85,2 % bulharskej Bulbank a 63 % chorvátskej SplitskaBank. Chorvátske protimonopolné úrady povolili navyše aj akvizíciu najväčšieho finančného ústavu v krajine Zagrebacka Banka za predpokladu, že UniCredito odpredá svoju účasť v splitskej banke. „Sme pripravení vzdať sa trojky na chorvátskom trhu, aby sme získali jednotku,“ tvrdí zdroj z prostredia talianskej banky.

UniCredito získala v nedávnych dňoch aj 62,5-percentný podiel v rumunskej Demirbank Romania za 16,6 mil. USD a 36 % jej dcérskej lízingovej spoločnosti Demir Romlease za 1,5 mil. USD. Demirbank Romania je na rumunskom trhu dvanástou najväčšou bankou. V Českej republike však nedávno expanzívne snahy UniCredito zmarila francúzska inštitúcia Société Générale, ktorá zvíťazila v súboji o mimoriadne atraktívnu Komerční banku s prevádzkami aj v Slovenskej republike.

V prvom polroku 2001 prispeli dcérske bankové inštitúcie vo východnej Európe k čistému konsolidovanému zisku skupiny Unicredito približne 89,4 miliónmi eur, čo je 11,1 % celkového zisku vo výške 803 mil. eur.

Čistý kombinovaný zisk štyroch dcérskych bánk v Poľsku, Slovenskej republike, Bulharsku a Chorvátsku vzrástol medziročne o 50,2 %, zatiaľ čo zisk skupiny ako celku poklesol o 12,5 %. Podľa najnovších informácií figuruje UniCredito aj medzi záujemcami o kúpu slovenskej Istrobanky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 10. 2024

USD 1,082 0,003
CZK 25,252 0,016
GBP 0,833 0,000
HUF 400,030 1,570
CAD 1,496 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS