ČLÁNOK
Banka Slovakia podá rozklad voči rozhodnutiu NBS pre J&T Group aj J&T Bank
11. februára 2002

Spoločnosť J&T Finance Group, a.s. nebude môcť vykonať due diligence v Banke Slovakia, a.s. Spoločnosť totiž vo štvrtok dostala od predstavenstva banky rozhodnutie Úseku bankového dozoru Národnej banky Slovenska (NBS) o neudelení súhlasu na poskytnutie informácií chránených bankovým tajomstvom pre BS. Informovala o tom hovorkyňa J&T Katarína Belková.

BS podľa Belkovej na základe podnetu Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM), oslovila J&T s možnosťou podať rozklad voči rozhodnutiu NBS. Keďže spoločnosť zásadne nesúhlasí a odmieta argumentáciu bankového dozoru, súhlasila s podaním rozkladu a podniká všetky potrebné právne kroky. S podaním rozkladu voči rozhodnutiu centrálnej banky súhlasila aj J&T Bank, ktorej centrálna banka tiež neumožnila vykonanie due diligence v BS. J&T Bank je členom skupiny J&T Finance Group.

„J&T oceňuje snahu FNM o umožnenie vstupu viacerým záujemcom, čo by viedlo k väčšiemu konkurenčnému boju a zvýšeniu ponúkanej ceny“ povedala Belková. V prípade, že povolenie vykonať due diligence v Banke Slovakia získa len jeden záujemca, FNM plánuje zvážiť predĺženie tendra na predaj akcií tejto banky.

BS do štvrtka prijala päť rozhodnutí NBS o povolení na výkon due diligence v banke. Ako pre agentúru SITA povedala prezidentka BS Alena Longauerová, iba jedno z rozhodnutí bolo pozitívne, a tak ďalší štyria investori nebudú môcť získať dôverné informácie o banke. O žiadosti posledného zo šiestich kandidátov na vstup do banky by podľa neho mala centrálna banka rozhodnúť v najbližšej dobe.

Jediným investorom, ktorému NBS povolila uskutočnenie hĺbkového auditu v BS, je podľa informácií agentúry SITA rakúska Meinl Bank. Podľa neoficiálnych zdrojov by žiadateľom, o ktorom NBS zatiaľ nerozhodla, mala byť Slavia Capital v konzorciu so zahraničnou investičnou bankou European American Investment Bank AG.

Štát sa pokúša predať 60,07 % akcií BS už tretíkrát. Prvé výberové konanie bolo už na jeseň 2000. V treťom tendri o banku prejavili okrem J&T Financie Group, J&T Bank, Slavie Capital a Meinl Bank aj Poštová banka. Tá tiež oficiálne potvrdila, že nedostala povolenie na vykonanie auditu. Posledným záujemcom, ktorý zatiaľ oficiálne nepotvrdil účasť v tendri, by údajne mala byť neznáma americká investičná skupina Winged Keel Group. NBS údajne nepovolila nadobudnutie dôverných informácií o BS ani jej.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS