ČLÁNOK
Bank of Scotland a Halifax sa dohodli na podmienkach fúzie
7. mája 2001

V prípade fúzie Bank of Scotland a Halifax išlo skutočne o bleskurýchle rokovania, ktoré oficiálne netrvali viac ako desať dní, no aj tak sa na konci uplynulého týždňa podarilo dosiahnuť dohodu o fúzii v hodnote 30 miliárd libier. Nový subjekt zložený z Bank of Scotland (BoS) a Halifaxu bude mať názov HBOS a jeho kombinovaná trhová hodnota predstavuje 28,4 miliárd GBP. Bude piatou najväčšou bankou v Británii (vo „veľkej päťke“ je okrem HBOS ešte RBS/NatWest, HSBC, Lloyds TSB a Barclays) a jedenástou v európskom rebríčku retailových bánk. Nový bankový subjekt bude mať 55 180 zamestnancov, 1 125 pobočiek a spoločný zisk pred zdanením za rok 2000 sa vyčísľuje na 2,97 miliárd GBP. Aj takýto kolos sa však zameria na racionalizačné opatrenia a prvým z nich je prepustenie 2 000 zamestnancov, čo však má byť iba začiatok. Pri podobných veľkých fúziách totiž dochádza k podstatnejšej eliminácii pracovných pozícií. V Royal Bank of Scotland a NatWest došlo k prepusteniu 18 000 zamestnancov. V prípade HBOS sa za hlavnú komparatívnu výhodu v rámci pôsobenia na trhu považujú „vzájomne sa doplňujúce obchodné aktivity a zdieľanie spoločnej stratégie i podnikateľskej kultúry“. Bank of Scotland je podľa expertov dominantný v obchodnom bankovníctve a Halifax je zasa „jednotkou“ vo sfére hypotekárnych úverov. Tieto činnosti sa výrazne neprekrývajú, čo znamená, že dôjde ku krížovému predaju terajších produktov klientom oboch sfúzovaných bánk. Fúzia bude akcelerovať existujúce perspektívy BoS a Halifax a prinesie im nové šance rastu, konštatuje sa vo vyhlásení HBOS.

Britské finančné centrum – City v tejto súvislosti tvrdí, že HBOS by sa mohol stať subjektom s najviac vybalancovanými obchodnými aktivitami v celom britskom finančnom sektore. Nemalú hodnotu má aj tradícia oboch zlúčených bánk – Halifax vznikol v roku 1853 a Bank of Scotland založili pred 306 (!) rokmi.

Sporné je iba to, že sa hovorí o fúzii dvoch rovnoprávnych obchodných celkov, no fakticky budú akcionári Halifaxu vlastniť majoritný balík v HBOS, vzhľadom na väčší počet verejne obchodovaných akcií. Vyjadrené percentuálne – akcionári Halifaxu budú vlastniť 63% akcií HBOS a akcionárom Bank of Scotland pripadne zvyšok akcií (37%).

Nový subjekt sa napriek ekonomickým turbulenciám v Európe a USA pozerá do budúcnosti s neskrývaným optimizmom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 7. 2021

USD 1,181 0,002
CZK 25,685 0,056
GBP 0,855 0,000
HUF 359,430 2,220
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS