ČLÁNOK
Bank of England tvrdí, že je predčasné vylúčiť možnosť recesie britskej ekonomiky
24. septembra 2001

Guvernér Bank of England Edward George uviedol, že je príliš predčasné vylúčiť možnosť recesie vo Veľkej Británii. V tejto chvíli však nie je ani možné presne špecifikovať komplexný vplyv teroristických útokov proti USA na svetovú ekonomiku, dodal Sir Edward.

Počas minulého týždňa Bank of England znížila základnú úrokovú sadzbu z 5% na 4,75%, čím reagovala na podobné kroky Federal Reserve a Európskej centrálnej banky.

Dovedna sedem kľúčových centrálnych bánk sveta znížilo úrokové sadzby v rámci koordinovanej akcie v záujme odvrátenia kolapsu globálnej ekonomiky.

Pred teroristickým útokom na USA bola britská ekonomika v relatívne veľmi dobrej kondícii, čo indikovalo, že sa vyhne recesii ako dôsledku externých vplyvov, no tragické udalosti v Spojených štátoch sa stali v tom najnevhodnejšom čase, zdôraznil Edward George.

Pred 11. septembrom sme sa s kolegami z ostatných centrálnych bánk domnievali, že európska i svetová ekonomika sa dostávajú do štádia, kedy dôjde k obratu od existujúceho poklesu, avšak po 11. septembri došlo k prepadu na akciových trhoch, k otrasu spotrebiteľskej dôvery, ku kríze v leteckej doprave i v poisťovacom biznise, čo bude zrejme znamenať, že zaznamenáme ekonomické oslabenie v tomto i záverečnom štvrťroku 2001.

Sir Edward však nevedel vo vysielaní BBC presne analyzovať prípadné fundamentálne zmeny vo svetovej ekonomike, na druhej strane ale bol optimistický v súvislosti s dlhodobejšími perspektívami svetovej a britskej ekonomiky.

Ak sa pozeráme za hranice krátkodobého časového horizontu, potom neexistuje dôvod na úvahy o vážnom globálnom poklese.

Pred útokom na USA bola britská ekonomika v porovnaní s ostatnými partnermi v Európskej únii na relatívne lepšej úrovni, čo má byť argumentom na to, že Bank of England znížila úrokovú sadzbu iba o 25 bázických bodov (ECB a Fed o 50 bázických bodov).

BoE však bude aj naďalej veľmi pozorne monitorovať situáciu a nevylučuje ďalšie uvoľnenie menovej politiky.

Evidentné je oslabenie libry voči euru, čo je podmienené posilnením eura voči doláru a s týmto vývojom je BoE spokojná, pretože zvýhodňuje britské, exportne orientované firmy.

Výbor pre menovú politiku Bank of England (MPC) sa stretne na najbližšom rokovaní 3. októbra.

Väčšina expertov – vzhľadom na jasnejšie definovanie vplyvu útokov na USA a na priebežnú stabilizáciu trhov očakáva, že MPC zníži základnú úrokovú sadzbu na 4,5%.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 11. 2020

USD 1,192 0,002
CZK 26,213 0,075
GBP 0,894 0,003
HUF 362,320 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS