ČLÁNOK
Bank of England signalizuje zníženie základnej úrokovej sadzby
16. novembra 2007

Bank of England signalizuje zníženie základnej úrokovej sadzby


 


V analýze JP Morgan sa uvádza, že BoE otvorila dvere znižovaniu úrokovej sadzby ešte pred februárom 2008 a demonštruje vôľu konať primerane rýchlo, aby limitovala riziko zníženia ekonomického rastu


 


Minimálne dva razy bude musieť  britská centrálna banka znížiť základnú sadzbu, aby zamedzila riziko výraznejšieho ekonomického spomalenia. Guvernér banky Mervyn King zdôraznil, že globálna úverová kríza sa priamo premietne do rastových parametrov britskej ekonomiky už začiatkom budúceho roka, ďalšími negatívnymi faktormi sa stanú prepad cien na akciových trhoch a menová kríza v globálnej ekonomike.


King na margo ekonomického spomalenia uviedol, že bude mať výraznú podobu v porovnaní s tým, čo sa udialo v britskej ekonomike v ostatných desiatich rokoch.


Pesimistický výhľad BoE sa začne napĺňať už začiatkom budúceho roka, kedy sa majú podľa predbežných analýz zhoršiť úverové podmienky nielen pre firemný sektor, ale aj pre britské domácnosti. Drahšie úvery sa priamo dotknú korporátnych investícií, stavebníctva a hypotekárneho trhu a podľa tvrdenia BoE dôjde u obyvateľstva k obratu – od požičiavania si k sporeniu.


Podľa guvernéra Kinga  napätie na finančných trhoch bude pokračovať, čo povedie k ďalšej nerovnováhe v globálnych obchodných vzťahoch.


Vplyv tohto napätia nemá iba hypotetický, ale veľmi konkrétny rozmer, čo u nás už teraz vyvoláva veľké obavy, uviedol King.


Analytici sa zhodujú v tom, že vyhlásenie Mervyna Kinga celkom jasne signalizuje zníženie základnej úrokovej sadzby z terajšej aktuálnej úrovne 5,75%. V analýze JP Morgan sa uvádza, že BoE otvorila dvere znižovaniu úrokovej sadzby ešte pred februárom 2008 a demonštruje vôľu konať primerane rýchlo, aby limitovala riziko zníženia ekonomického rastu.


V správe BNP Paribas sa nevylučuje možnosť, že britská centrálna banka zníži základnú úrokovú sadzbu už v decembri tohto roka, najmä ak výraznejšie poklesne počet žiadateľov o hypotekárne úvery a zhoršia sa dáta v sektore služieb.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 8. 2022

USD 1,020 0,009
CZK 24,460 0,080
GBP 0,844 0,003
HUF 398,600 6,300
CAD 1,317 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS