ČLÁNOK
Bank of England chce opätovne znížiť úrokové sadzby
10. mája 2001

Existuje viac signálov, ktoré svedčia o tom, že deväťčlenný výbor pre menovú politiku (MPC) je pripravený znížiť základnú úrokovú sadzbu.

K takémuto rozhodnutiu dospel dva razy od začiatku roka 2001 a naposledy sa tak stalo v apríli, kedy sa akceptovala benchmarková sadzba na úrovni 5,5%, čo je najnižšia hodnota za ostatných 30 rokov.

Ešte včera, krátko pred začiatkom dvojdňového rokovania MPC, však bolo zrejmé, že tento postup sa bude zrejme opakovať s cieľom odvrátiť recesiu v britskej ekonomike.

Ukazuje sa, že pochmúrnym náladám a efektom, ktoré panujú v globálnej ekonomike, neunikne ani Veľká Británia, ak nebude motivovať ekonomické procesy „zlacnením“ peňazí. Podporne pôsobia v tomto smere aj údaje Konfederácie britského priemyslu (CBI), ktoré konštatujú prudký pokles indexu dôvery v podnikateľskom sektore, súčasne vykazujúci najnižšiu úroveň od januára 1999 a najviac postihuje juhovýchodné oblasti Veľkej Británie.

Guvernér britskej centrálnej banky – Bank of England Edward George nie náhodou deklaroval vôľu k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb, ak budú k dispozícii dôkazy o pokračujúcom ekonomickom poklese vo svetovom hospodárstve, osobitne v USA. Začiatkom tohto týždňa však na pôde Inštitútu pre medzinárodné štúdie v Zürichu uviedol, že nie všetky ekonomické dáta v Spojených štátoch sú slabé v takom rozsahu, v akom ich prognostikovali viacerí analytici, a preto je mierne optimistický v súvislosti s perspektívou ozdravenia americkej ekonomiky.

V každom prípade však aj v Británii dochádza k spomaleniu tempa ekonomického rastu, a to nielen v priemysle, ale aj v sektore služieb. Markantným faktorom je podľa CBI aj to, že v druhom štvrťroku sa má znížiť počet zamestnancov v britských priemyselných firmách zhruba o 17 000 ľudí.

V tejto situácii sa hovorí o tom, že Výbor pre menovú politiku BoE je pod tlakom, aby znížil úrokovú sadzbu. Otvorenou otázkou je iba to, o koľko bázických bodov.

Predbežný záver – 0,5% sa javí byť prehnanou reakciou na terajší stav, no 0,25% je asi primeraná hodnota zníženia benchmarkovej sadzby v britskom bankovom sektore.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS