ČLÁNOK
Bank Austria Creditanstalt potvrdzuje svoj záujem o SLSP
20. septembra 2000

Bank Austria Creditanstalt (BA/CA) má veľký záujem o získanie Slovenskej sporiteľne, a.s. Vo Viedni to pre agentúru SITA potvrdil viceprezident BA/CA International Alarich Fenyves. „Slováci predložili veľmi ambiciózny časový plán, čomu sa budeme chcieť prispôsobiť,“ povedal Fenyves.

Podľa jeho slov by sa proces due diligence banky (hĺbkového auditu) v SLSP mal začať v októbri.

Slovenská strana zverejnila, že chce celý proces privatizácie 87-percentného podielu štátu v sporiteľni ukončiť v tomto roku.

Podľa Fenyvesa v súvislosti s možnou cenou za získanie majoritného podielu účtovná hodnota majetku banky v objeme približne 10 mld. Sk je benchmark, od ktorého sa ďalej odvíja diskusia o cene.

BA/CA, ktorá podľa zverejnených správ zvažuje fúziu s HypoVereinsbank, možnú akvizíciu na Slovensku s potenciálnym nemeckým partnerom diskutovala a ten vyjadril aj svoj súhlas. „Urobili by sme to však aj sami,“ dodal predstaviteľ BA/CA International. Podľa jeho slov je medzi záujemcami tiež rakúska Erste Bank. „Hovorilo sa aj o záujme UniCredito Italiano, neviem to však potvrdiť,“ skonštatoval Fenyves.

Skupina BA/CA, ktorá v súčasnosti v regióne strednej a východnej Európy zamestnáva približne 11 tis. pracovníkov, chce svoju prítomnosť na tomto trhu, považovanom za jej rozhodujúci, ďalej zvýšiť.

Ako v stredu informoval denník Financial Times, do užšieho zoznamu uchádzačov (tzv. short list) na privatizáciu najväčšej slovenskej banky sa dostali okrem BA/CA aj Erste Bank a Unicredito Italiano. Investori vybraní do užšieho zoznamu začnú s due diligence 20. septembra, pričom v polovici novembra by mali predložiť finálne ponuky. Ich vyhodnotenie by sa malo uskutočniť 24. novembra a do konca roka by sa mal uzavrieť záverečný kontrakt.

Slovenská sporiteľňa ukončila polročné hospodárenie s hrubým ziskom 160,4 mil. Sk pri celkových výnosoch takmer 27,295 mld. Sk. Banka si tak aj naďalej udržala vedúce postavenie na slovenskom bankovom trhu, keďže sa na celkovej bilančnej sume sektora podieľa 22 %. V rámci ozdravenia zvýšilo Ministerstvo financií SR vlani základné imanie banky o 4,3 mld. Sk na súčasnú úroveň 6,374 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS