ČLÁNOK
Bank Austria chce výrazne zvýšiť svoje zastúpenie v SR
7. novembra 2000

Bank Austria (BA), najväčšia rakúska finančná skupina s 20-percentným podielom na rakúskom trhu, považuje privatizáciu Slovenskej sporiteľne za veľmi dôležitú. Ako uviedli jej predstavitelia na utorkovej tlačovej besede, súčasné zastúpenie rakúskej banky na Slovensku totiž nie je momentálne dostatočné. Podľa Aloisa Steinbichlera, splnomocnenca predstavenstva pre privatizačné projekty v strednej a východnej Európe a predsedu dozornej rady BA/CA na Slovensku, kladie BA v rámci svojho strategického zamerania v strednej a východnej Európe dôraz na oblasť retailového bankovníctva. Práve z tohto pohľadu sa najväčšia slovenská banka svojím profilom stotožňuje s celkovou stratégiou rakúskej Bank Austria.

Tá momentálne vykonáva v SLSP hĺbkový audit, na základe ktorého sa rozhodne, či predloží slovenským úradom finálnu ponuku na privatizáciu sporiteľne. Podľa doterajších vyjadrení predstaviteľov Ministerstva financií SR (MF) by konečný termín na podanie finálnych ponúk mal vypršať na budúci týždeň 15. novembra. Ako však pre novinárov uviedol A. Steinbichler, tento termín mu nie je známy ako konečný. Podľa neho majú traja záujemcovia SLSP na podanie finálnych ponúk čas až do konca novembra, resp. začiatku decembra. Ďalšie podrobnosti o aktuálnom priebehu due diligence v banke odmietol predstaviteľ BA uviesť s odôvodnením, že banka je až do úplného skončenia celého tendra viazaná mlčanlivosťou. Ako dodal, BA má pri realizácii analýzy v banke k dispozícii všetky potrebné informácie a pri ich získavaní spolupracuje s jej súčasným vedením.

Po júlovej fúzii Bank Austria s nemeckou HypoVereinsbank je táto finančná skupina s 11,2-percentným podielom na celkovej bilančnej sume najväčšou medzinárodnou bankou pôsobiacou na trhu strednej a východnej Európy. Nasleduje ju belgická finančná skupina KBC a talianska UniCredito Italiano. Banka v regióne pôsobí prostredníctvom 700 pobočiek, v ktorých zamestnáva približne 19 800 pracovníkov a jej služby využíva viac ako 2,5 mil. klientov. Na Slovensku zaujíma z hľadiska výška bilančnej sumy približne deviate miesto na trhu s podielom 4 %. Viac ako 10-percentným trhovým podielom disponuje banka na poľskom trhu, kde sa v celkovom hodnotení udržiava na treťom mieste.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS