ČLÁNOK
Banco Bilbao sa zakrátko stane druhou najsilnejšou bankovou skupinou v Latinskej Amerike
4. februára 2001

Druhá najväčšia španielska banka – Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) sa čoskoro stane aj druhým najsilnejším subjektom na latinsko-americkom trhu bankových a finančných služieb. Doteraz jej investičné a akvizičné aktivity dosiahli objem 1,5 miliardy dolárov, BBVA však chce získať kontrolný balík akcií aj v ďalších dvoch finančných inštitúciách. Konkrétne ide o argentínsku Banco Frances a kolumbijskú Banco Ganadero.

V akciách a v hotovosti zaplatí BBVA 750 miliónov dolárov, čím demonštruje, že chce výrazne konsolidovať svoju pozíciu v celom regióne. Závažným impulzom bolo rozhodnutie Medzinárodného menového fondu z decembra minulého roka o poskytnutí „záchranného balíka“ pre argentínsku ekonomiku vo výške 40 miliárd dolárov.

Tieto zdroje sú určené predovšetkým na reštrukturalizáciu enormného zahraničného dlhu, no analytici z Banco Bilbao Vizcaya Argentaria tvrdia, že krok MMF je aj určitým potvrdením dôvery k argentínskej ekonomike, čím sa do určitej miery eliminujú možné riziká strategických investícií, ktoré sú v prípade BBVA dosť výrazné.

Faktom je aj to, že od oznámenia zámerov BBVA a po rozhodnutí MMF poskytnúť „záchranný balík“ vo výške 40 miliárd dolárov sa prudko zvýšili ceny akcií argentínskej Banco Frances – v priebehu januára šlo až o vyše 50%-ný nárast ich hodnoty/z 20 USD na 51 USD za jednu akciu/.

V krátkej budúcnosti sa očakáva, že vstup Banco Bilbao do Banco Frances a Banco Ganadero spôsobí ďalšie zhodnotenie ich akcií o 27%, respektíve o 20%.

BBVA však nechce vychádzať z prehnaného optimizmu a už vôbec mu nemieni podliehať.

Jej angažovanosť v Latinskej Amerike má mať zásadne strategickú, a nie taktickú dimenziu.

Doteraz ovláda Banco Bilbao Azcaya Argentaria zhruba 10% celého latinsko-amerického trhu, s čím sa však budúcnosti nechce uspokojiť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS