ČLÁNOK
BA/CA-International fúzovala s Bank Austria
9. novembra 2000

Zahraničná banka skupiny Bank Austria, Bank Austria Creditanstalt International (BA/CA-I), sfúzovala s rakúskym peňažným inštitútom Bank Austria. Ešte pred rozhodnutím Európskej únie o fúzii Bank Austria (BA) s bavorskou HypoVereinsbank (HVB), ktoré sa očakáva v novembri, sa uskutočnili komplikované reštrukturalizácie v rámci Rakúska, aby sa BA mohla v budúcnosti ako čiastkový koncern začleniť do HVB. Fúziou vznikne tretí najväčší bankový koncern v Európe.

Krátkodobo sa stane malá dolnorakúska poisťovňa Stockerau, ako právny mostík, nosnou spoločnosťou doteraz najväčšej rakúskej banky Bank Austria. Pritom prejde celá banková prevádzka vrátane zahraničných dcér mimo Európy, okrem americkej dcéry a 100-percentnej dcérskej sporiteľne Stockerau, na sporiteľňu Stockerau Aktiengesellschaft. Sporiteľňa Stockerau je akciová spoločnosť, ktorá nie je kótovaná na burze.

K 7. novembru sa obchodná prevádzka doterajšej Bank Austria (stará), ktorá v súčasnosti vystupuje pod menom BA Holding AG, vyčlenila do sporiteľne Stockerau, ktorá sa súčasne premenovala na Bank Austria Aktiengesellschaft-Neu. Taktiež k 7. novembru zlúčením Bank Austria Creditanstalt International s Bank Austria-Neu prešlo aj celé riadenie medzinárodného obchodu skupiny Bank Austria na BA-Neu. Už minulú sobotu prešiel do poisťovne Stockerau 100-percentný podiel Bank Austria v banke Creditanstalt. Podľa predstaviteľov Bank Austria však bude dvojznačková stratégia v Rakúsku pokračovať.

Ďalšie kroky budú nasledovať po povolení akvizície BA a HVB úradmi Európskej únie. Potom prenesie BA Holding AG svoj 100-percentný podiel na Bank Austria-Neu do HVB. Ako protislužbu získa BA Holding 114 mil. kusov nových akcií banky HVB. V konečnom dôsledku získajú akcionári BA Holding AG (vlastne doterajší akcionári Bank Austria) za svoje kmeňové akcie Bank Austria v pomere jedna k jednej kmeňové akcie HVB. Proces by sa mal uskutočniť v prvom kvartáli budúceho roka.

Doteraz z jedenástich členov pozostávajúce predstavenstvo „starej“ Bank Austria (Bank Austria a BA/CA-I) sa už v pondelok zredukovalo na 9 členov. Z HVB prišli dvaja noví členovia predstavenstva, Kai Werhahn-Mees a Michael Mendel. Aj šéf Creditanstalt Erich Hampel sa dostal do nového predstavenstva. Predstavenstvo „starej“ Bank Austria opustili Heinz Gehl a Wolfgang Habermayer, ako aj doterajší členovia predstavenstva BA/CA-I Alarich Fenyves a Alois Steinbichler. Nové predstavenstvo Bank Austria-Neu pozostáva z predsedu predstavenstva Gerharda Randu, zástupcu predsedu predstavenstva Karla Samstaga, členmi sú Wolfgang Haller, Erich Hampel, Friedrich Kadrnoska, Wolfram Littich, Michael Mendl, Kai Werhahn-Mees a Franz Zwickl.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2020

USD 1,190 0,001
CZK 26,138 0,037
GBP 0,891 0,000
HUF 361,180 0,050
CAD 1,547 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS