ČLÁNOK
Austrálsky dolár poklesol na sedemmesačné minimum
25. mája 2001

Austrálska, ale aj novozélandská mena zaznamenali značný prepad, najmä v súvislosti s nižším tempom ekonomického rastu v eurozóne. Obidve tieto krajiny sú závislé na exporte, čo sa extrémne prejavuje najmä v prípade Austrálie, ktorá získava až 60% rozpočtových zdrojov z vývozu uhlia, železnej rudy, vlny, hovädzieho mäsa a zinku. Austrálska podnikateľská komunita stále čaká na obrat v globálnej ekonomike, ktorý však neprichádza – konštatuje sa v analýze ABM Amro Australia. Po revidovaní rastových dát v Nemecku a Francúzsku smerom nadol, pokleslo euro voči americkému doláru na šesťmesačné minimum. Vzápätí sa pohyb vo výmenných kurzoch prejavil aj v relácii AUD-USD a austrálsky dolár poklesol voči americkému na sedemmesačné minimum, pričom sa obchodoval na hladine 0,5084 USD, čo znamená prepad o 1,8%.

K zníženiu výmenného kurzu AUD, nazývaného aj Aussie, došlo tiež vo väzbe na japonský jen, čo takisto súvisí s tým, že euro skĺzlo na päťmesačné minimum v pomere k JPY, pričom sa austrálsky dolár naposledy obchodoval za 60,50 JPY, to znamená na najnižšej úrovni od 19. apríla 2001.

Analytici sa zhodujú v tom, že Aussie sa skrátka nedarí vymaniť z korelácie s euromenou, hoci pred niekoľkými mesiacmi bolo možné zaregistrovať čiastočné signály o určitej autonómnosti AUD voči EUR, no šlo iba o veľmi prechodný jav. Pokles eura opäť vytvára silný tlak na austrálsku menu, pričom možno očakávať, že tento tlak sa bude ešte prehlbovať.

Podobný „osud“ postihol aj novozélandský dolár, ktorá sa spravidla obchoduje v tandeme s austrálskou menou. Jeho hodnota sa znížila na úroveň 0, 4144 USD, čo je najslabší výmenný kurz od 1. mája 2001. Austrália sa ako silne proexportne orientovaná krajina obáva poklesu nielen v Európe, ale pochopiteľne aj v USA a Japonsku a s veľkými obavami hodnotí aj revidované rastové dáta v rámci tridsiatich krajín OECD, ktoré majú podľa najnovších prognóz dosiahnuť v roku 2001 hospodársky rast zhruba na úrovni 2% v porovnaní so 4,1% v roku 2000.

Za negatívne sa považujú aj najnovšie údaje austrálskej centrálnej banky – Reserve Bank, ktoré hovoria o tom, že účtovná inflácia dosahuje na medziročnej báze úroveň zhruba 6%, čo je značne vysoko nad stanoveným 2-3%-ným pásmom. Za I. kvartál sa index spotrebiteľských cien zvýšil o 1,1%, pričom ide o dvojnásobok očakávanej hodnoty.

Predbežný výhľad, ktorý hovoril o perspektíve výraznejšieho rastu austrálskej ekonomiky v II. a III. kvartáli 2001 sa teda zdá byť v tejto chvíli značne problematický.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS