ČLÁNOK
Audit vo VÚB by mali dvaja záujemcovia ukončiť do polovice mája
20. apríla 2001

Talianska Banca Commerciale Italiana (BCI) a francúzska Societe Generale by mali hĺbkový audit vo Všeobecnej úverovej banke, a.s. (VÚB) ukončiť do 14. mája. Výberová komisia, ktorú Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) vymenuje do 24. mája, by mala víťazného nadobúdateľa majoritného, približne 75-percentného balíka akcií odporučiť 11. júna.

Odporúčanie komisie sa očakáva týždeň po tom, čo potenciálni záujemcovia môžu predložiť MSPNM svoje záväzné ponuky. Tlačovú agentúru SITA o tom informoval predseda Riadiacej skupiny pre reštrukturalizáciu a privatizáciu vybraných bánk a štátny tajomník Ministerstva financií SR (MF) Viliam Vaškovič.

Súčasťou záväzných ponúk musí byť tiež vyhlásenie kupujúceho týkajúce sa pôvodu finančných prostriedkov na nákup majority vo VÚB, bankový výpis potvrdzujúci dostatok finančných prostriedkov na jeho účte a výpis z obchodného registra. Odporúčanie výberovej komisie bude musieť prerokovať Porada ekonomických ministrov, čo by sa podľa schváleného časového harmonogramu privatizácie VÚB očakáva 18. júna. Celý výberový proces by mal spečatiť vládny kabinet, ktorý by mal rozhodnutie o výbere víťazného nadobúdateľa schváliť 20. júna.

Samotná zmluva o kúpe akcií VÚB by mala byť podpísaná do 3. júla. Prevodu akcií VÚB na strategického investora bude predchádzať prevod akcií vo vlastníctve MF na Fond národného majetku SR. Definitívne termíny uzavretia celej transakcie s prevodom akcií a zaplatením kúpnej ceny zatiaľ nie sú presne stanovené.

Do prvého augustového dňa by Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) a Medzinárodná finančná korporácia (IFC) mali s novým strategickým investorom uzatvoriť zmluvu týkajúcu ich vystúpenia z banky. Akcionármi VÚB sa tieto finančné inštitúcie stali vo februári tohto roka, keď od štátu odkúpili spolu 25-percentný podiel na základnom imaní.

Obe banky, ktoré sa dostali na užší zoznam uchádzačov o kúpu strategického balíka akcií, VÚB patria v Európe medzi najvýznamnejšie. Talianska BCI sa nedávno spojila s milánskou bankou Intesa a od mája, kedy fúzia nadobudne reálnu podobu, vznikne najväčšia talianska finančná skupina Banca Intesa. Societe Generale je francúzskou bankovou dvojkou po BNP Paribas.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS