ČLÁNOK




Atraktivita Slovenska pre zahraničných investorov klesá
26. marca 2013

Atraktivita Slovenska z pohľadu zahraničných investorov radikálne klesá. Príťažlivosť lokality znížili najmä reformy v daňovom a pracovnom práve. Podľa februárového prieskumu Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK) očakáva väčšina zo 187 oslovených zahraničných firiem, že sa stav našej ekonomiky v tomto roku ešte zhorší.

  Investori sú nespokojní predovšetkým s vývojom v oblasti boja proti korupcii a kriminalite, zvýšenou netransparentnosťou pri verejnom obstarávaní, či veľmi slabou vymožiteľnosťou práva. Kriticky hodnotia aj zrušenie rovnej dane a zvýšenie dane právnických osôb. „Daňový systém, ako aj daňové zaťaženie sa pre investorov z pôvodného pozitívneho lokálneho faktoru zmenil na negatívny,“ povedal Vladimír Slezák, prezident SNOPK a generálny riaditeľ dcérskej spoločnosti Siemens v Bratislave. Obchodný radca Rakúskeho veľvyslanectva na Slovensku Patrick Sagmeister poznamenal, že v rámci diskusie o daňovom zaťažení treba zohľadniť aj ostatné krajiny. „Faktom totiž je, že v rámci európskeho porovnania je daňová záťaž nižšia,“ skonštatoval.

Slovensko tak investorov v súčasnosti láka najmä pre členstvo v EÚ, či dostupnosť a kvalitu lokálnych dodávateľov. Firmy hodnotia pozitívne aj relatívne lacnú a produktívnu pracovnú silu. Na druhej strane hodnotia negatívne zmeny v Zákonníku práce a daňovo-odvodovú reformu. „Za vlády Ivety Radičovej vlády boli schválené zákony, ktoré zvyšovali flexibilitu pracovného trhu. Teraz tá spokojnosť išla až niekam do suterénu,“ povedal Markus Halt zo SNOPK.

Hoci mnoho zahraničných spoločností znížilo v porovnaní s predchádzajúcim rokom svoje očakávania, na zamestnanosti by sa to výrazne odraziť nemalo. „Takmer 80 percent firiem by chcelo napriek ťažkej situácii pracovné sily udržať alebo aj rozšíriť,“ uviedol Slezák. Ako problematickú však hodnotia investori dostupnosť kvalifikovaných pracovníkov, za čo podľa nich môže najmä súčasný stav školstva. „Je to vec, ktorú treba jednoznačne zlepšiť,“ zhodujú sa.

Po prvý raz ohodnotili účastníci v prieskume Slovenskú republiku ako nie najatraktívnejšiu destináciu v strednej a východnej Európe. Klesla na druhé miesto za Českú republiku. V porovnaní výsledkov prieskumov z rovnakého obdobia medzi zahraničnými investormi v 20 krajinách regiónu obsadilo Slovensko štvrté miesto za Poľskom, Českou republikou a Estónskom. „Slovensko je však stále krajinou s výborným podnikateľským prostredím a pre zahraničné firmy zostáva atraktívnym trhom,“ uviedol Sagmeister. Väčšina zahraničných spoločností by preto svoje investície na Slovensku zopakovala aj v súčasných podmienkach.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 4. 2024

USD 1,071 0,001
CZK 25,164 0,012
GBP 0,856 0,000
HUF 392,280 0,700
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS