ČLÁNOK
ASS navrhla členov orgánov ÚFT, O nových členoch rozhodne vláda na budúci týždeň
21. marca 2002

Asociácia správcovských spoločností (ASS) predložila na základe zákona o dohľade nad finančným trhom nomináciu na člena Dozorného výboru Úradu pre finančný trh (ÚFT), ako aj iniciatívne návrhy na členov ďalších orgánov ÚFT. „Cieľom ASS je zachovať kontinuitu činnosti ÚFT, vysokú odbornosť členov orgánov a v neposlednom rade vyjadriť podporu osobám, ktoré budú z pohľadu účastníkov finančného trhu garantom úspešného fungovania tejto dôležitej dozornej inštitúcie s rozsiahlymi právomocami,“ informoval agentúru SITA výkonný riaditeľ ASS Peter Goceliak.

ASS podľa neho sleduje so znepokojením vyjadrenia niektorých politických predstaviteľov, ktorí sa neodborne a nekompetentne snažia zdiskreditovať doterajšiu činnosť ÚFT s cieľom presadiť vlastných politických nominantov do orgánov ÚFT pri ich menovaní do funkcií k 1. aprílu 2002. „ASS apeluje na členov vlády Slovenskej republiky, aby nepodľahli tlaku politických predstaviteľov, ktorí chcú situáciu zneužiť tak, že úplnou zmenou orgánov úradu odvedú pozornosť od skutočnej podstaty problémov, na ktoré poukazujú,“ dodal P. Goceliak.

Podľa utorkového vyjadrenia Asociácie obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) podporuje AOCP zachovanie kontinuity v riadení ÚFT a nevidí dôvod k zásadnej výmene členov orgánov úradu. Účelom posledných vyjadrení niektorých politických predstaviteľov je podľa AOCP zdiskreditovať doterajšiu činnosť a prácu ÚFT.

Strana občianskeho porozumenia (SOP) v utorok informovala, že z viacerých dôvodov nebude súhlasiť s tým, aby členovia orgánov ÚFT ostali na pôvodných postoch, alebo sa presunuli do iných pozícií. Orgány ÚFT budú vymenované podľa zákona o dohľade nad finančným trhom, ktorý nadobudne účinnosť 1. apríla tohto roku. Prvým dôvodom nesúhlasu SOP je prevod a spôsob prevodu akcií VSŽ. Ďalej, ÚFT pri prelicencovaní Burzy cenných papierov Bratislava schválil interný predpis, tzv. obchodné podmienky, ktoré sú podľa SOP v rozpore s platným zákonom o cenných papieroch. „Tretím dôvodom nášho nesúhlasu je postoj úradu k problému nebankových subjektov,“ povedal v utorok na tlačovej besede predseda SOP Pavol Hamžík.

Vládna koalícia by mala do piatku vybrať nových členov na jednotlivé posty orgánov Úradu pre finančný trh (UFT). Medzi nominantmi na predsedu Rady UFT už nefiguruje jeho súčasný šéf Jozef Makúch. Kandidátmi na tento post sú Rudolf Janáč a Slavomír Šťastný. Nominantmi koalície na predsedu Dozorného výboru UFT sú Peter Turanič a Jozef Škultéty. Súčasným členom orgánov UFT vyprší mandát na konci marca. Po utorkovom rokovaní koaličnej rady o tom informoval predseda KDH Pavol Hrušovský.

Odborníci aj médiá v posledných dňoch často kritizovali UFT pre jeho zlyhanie v kauze decembrového prevodu akcií VSŽ z portfólia Transpetrolu a jeho postoj k riešeniu problémov nebankových subjektov. Súčasných členov orgánov UFT ostro kritizovala najmä koaličná SOP. Konečné rozhodnutie o obsadení jednotlivých postov v orgánoch UFT je v rukách vlády. Návrh nových členov predloží na rokovanie kabinetu Ministerstvo financií SR. Podľa Hrušovského by mala vláda o nových členoch sa rozhodnúť na budúci týždeň.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS