ČLÁNOK
Asociácia bánk SR považuje fámy o VÚB za neopodstatnené
27. februára 2003

Fámy o problémoch Všeobecnej úverovej banke (VÚB), ktoré jej v posledných dnoch spôsobili výber vkladov klientov, sa vzhladom na zverejnené predbežné výsledky banky za minulý rok podla Asociácie bánk SR nezakladajú na skutocnosti. VÚB podla asociácie vykázala vlani velmi dobrý hospodársky výsledok a jej stabilitu garantuje i majoritný zahranicný vlastník, ktorý je významným európskym hrácom na financnom trhu. Asociácia bánk SR preto považuje VÚB ako svojho clena za jednu z najvýznamnejších financných inštitúcií na Slovensku. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla Asociácia bánk SR.

Znepokojenie nad vzniknutou situáciou vyjadrila aj prezidentka asociácie Regina Ovesny-Straka. „Takáto situácia nie je na medzinárodnom trhu štandardná. Som šokovaná, že fámy, ktoré nemajú žiadne opodstatnenie, môžu poškodit dobré meno banky,“ uviedla. Verí, že príslušné policajné orgány situáciu dôkladne preskúmajú.

Od štvrtka minulého týždna do pondelka vybrali klienti VÚB v dôsledku šírenia fámy o problémoch banky a hrozbe uvalenia nútenej správy na banku zhruba 200 mil. Sk. Banka preto podla jej generálneho riaditela Tomasa Spurneho podala trestné oznámenie na neznámeho páchatela z podozrenia šírenia poplašnej správy. Národná banka Slovenska považuje VÚB za vysoko stabilnú banku dodržiavajúcu všetky ukazovatele obozretného podnikania a pozitívne hodnotí jej poprivatizacný vývoj.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS