ČLÁNOK
ASEM varuje pred horším výhľadom svetovej ekonomiky
14. januára 2001

Finanční ministri 25 ázijských a európskych krajín varovali, že výhľady svetovej ekonomiky sa náhle zhoršili v dôsledku spomalenia rastu v USA. Vo vyhlásení členov ázijsko-európskeho zasadnutia ASEM (Asia-Europe Meeting), ktoré sa konalo počas víkendu v prístavnom meste Kóbe v západnom Japonsku, sa ministri zaviazali, že dodržia kritéria, ktoré by mali viac posilniť ich ekonomiky a ďalej redukovať ich citlivosť na vonkajšie šoky.

V komuniké, v ktorom nie je žiadna zmienka o nedávnych trendoch vývoja devízových kurzov, sa ďalej uvádza, že dlhodobé vyhliadky ekonomického rastu v Ázii a v Európe sa za posledné dva roky zlepšili a inflácia zostala všeobecne pod kontrolu. „Avšak vývoj v posledných týždňoch potvrdil, že riziko slabších výhľadov sa zvýšilo. Najmä čo sa týka výhľadov, ktoré sú spojené s pokračovaním ekonomickej a finančnej nerovnováhy v globálnej ekonomike a so spomalením rastu v USA,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ministri sa zhodujú na názore, že zabezpečenie stabilného trhu v energetike je rozhodujúce pre udržanie dlhodobého ekonomického rastu pre všetky členské krajiny ASEM a pre ostatné krajiny. Ministri poznamenali, že zotavenie ázijských ekonomík ďalej získava na sile. Najmä krajiny, ktoré poznačila regionálna kríza, dosiahli silnejší rast prostredníctvom pokračujúcej expanzie exportu, znovuoživenia spotrebiteľských výdavkov a investícií.

Čo sa týka európskeho regiónu, po prechodnom oslabení v prvom polroku 1999 ekonomika v krajinách Európskej únie (EÚ) a najmä v eurozóne zaznamenala silné zotavenie pri udržaní jadrovej inflácie pod kontrolou. Ministri sa zhodli na tom, že rozširovanie EÚ podporí dlhodobý ekonomický rast súčasných členských krajín EÚ i nádejných kandidátov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS