ČLÁNOK
ASEM varuje pred horším výhľadom svetovej ekonomiky
14. januára 2001

Finanční ministri 25 ázijských a európskych krajín varovali, že výhľady svetovej ekonomiky sa náhle zhoršili v dôsledku spomalenia rastu v USA. Vo vyhlásení členov ázijsko-európskeho zasadnutia ASEM (Asia-Europe Meeting), ktoré sa konalo počas víkendu v prístavnom meste Kóbe v západnom Japonsku, sa ministri zaviazali, že dodržia kritéria, ktoré by mali viac posilniť ich ekonomiky a ďalej redukovať ich citlivosť na vonkajšie šoky.

V komuniké, v ktorom nie je žiadna zmienka o nedávnych trendoch vývoja devízových kurzov, sa ďalej uvádza, že dlhodobé vyhliadky ekonomického rastu v Ázii a v Európe sa za posledné dva roky zlepšili a inflácia zostala všeobecne pod kontrolu. „Avšak vývoj v posledných týždňoch potvrdil, že riziko slabších výhľadov sa zvýšilo. Najmä čo sa týka výhľadov, ktoré sú spojené s pokračovaním ekonomickej a finančnej nerovnováhy v globálnej ekonomike a so spomalením rastu v USA,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ministri sa zhodujú na názore, že zabezpečenie stabilného trhu v energetike je rozhodujúce pre udržanie dlhodobého ekonomického rastu pre všetky členské krajiny ASEM a pre ostatné krajiny. Ministri poznamenali, že zotavenie ázijských ekonomík ďalej získava na sile. Najmä krajiny, ktoré poznačila regionálna kríza, dosiahli silnejší rast prostredníctvom pokračujúcej expanzie exportu, znovuoživenia spotrebiteľských výdavkov a investícií.

Čo sa týka európskeho regiónu, po prechodnom oslabení v prvom polroku 1999 ekonomika v krajinách Európskej únie (EÚ) a najmä v eurozóne zaznamenala silné zotavenie pri udržaní jadrovej inflácie pod kontrolou. Ministri sa zhodli na tom, že rozširovanie EÚ podporí dlhodobý ekonomický rast súčasných členských krajín EÚ i nádejných kandidátov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 8. 2022

USD 1,018 0,001
CZK 24,611 0,045
GBP 0,844 0,002
HUF 405,130 0,850
CAD 1,312 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS