ČLÁNOK
ARIAD Pharmaceuticals (ARIA)
17. augusta 2001

Udalosťou posledných týždňov a možno že aj celého roka bolo na biotechnologickom trhu vystúpenie amerického prezidenta, týkajúca sa pokračovania výskumu v oblasti pestovania kmeňových buniek. Tento výskum totiž používa za svoj zdroj ľudské embryá, vznikajúce pri umelom oplodnení ako nevyužiteľná nadprodukcia a de facto spôsobuje ich usmrtenie. Vývoj kmeňových buniek pritom môže zásadný význam pri vytváraní „umelých“ respektíve náhradných orgánov.

Rozhodnutie amerického prezidenta bolo nakoniec tesne na hranici zastavenia podpory týchto výskumov z federálnych zdrojov. Podpora bude pokračovať, bude sa však týkať iba kultivácie 60 už existujúcich kmeňov a z federálnych zdrojov tak nebude podporované získavanie ďalších zdrojov z ľudských embryí. Výskum však bude zrejme pokračovať z iných zdrojov – súkromné spoločnosti minú ročne na výskum podľa Reuters 24 mld USD a ďalšími 2 mld USD prispievajú rôzne nadácie.

Jednou z firiem, orientujúcich sa na výskum, vývoj a komercializáciu liekov založených na využití buniek je firma ARIAD Pharmaceuticals. Okrem výskumu v oblasti kmeňových buniek je ARIAD podľa Biospace jedným z lídrov v oblasti liekov postavených na regulácii génov a malých buniek. Z konkrétnych chorôb ide o rednutie kostí, rakovina, anémia alebo komplikácie po transplantácii kostnej drene. Technológia regulácie génov ARGENT™, RPD™, and RGE™ je licencovaná stovkami akademických inštitúcií na celom svete, čo pre ARIAD vytvára výborné predpoklady pre rozvoj intelektuálnej úrovne.

ARIAD predstavuje medzi verejne obchodovateľnými titulmi krajný extrém. Za minulý rok firma dosiahla tržby iba 100,000 USD a zaznamenala stratu 16 mil USD. Aktuálna tržná kapitalizácia je pritom niečo nad 100 mil USD a aktuálna výška hotovosti k polroku 2001 predstavovala bezpečných 36,6 mil USD. Celková výška záväzkov dosahuje 7,7 mil USD. Výška čistej hotovosti na jednu akciu sa blíži k jednému doláru.

Aktuálna cena pod hranicou 4 USD je blízka ročnému minimu, zaznamenanému v marci tohto roku na 3 USD. Naopak ročné maximum leží na 15 USD dosahovaných na začiatku jesene 2000. So 70% stratou v priebehu roka ARIAD výrazne zaostáva za sektorom, ktorý je oproti stavu pred rokom v 30% strate.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS