ČLÁNOK




Argentínska vláda zvádza boj o reformu s regionálnymi guvernérmi
18. júla 2001

Doterajší priebeh rokovaní podľa niektorých analytikov naznačuje, že vláda dosiahne dohodu s guvernérmi o novom balíku úsporných opatrení, ktoré majú rozptýliť obavy o neschopnosti Argentíny splácať časť zo svojho enormného zahraničného dlhu vo výške takmer 130 miliárd dolárov, pričom do konca tohto roka má uhradiť iba na splátky úrokov 9 miliárd dolárov.

Regionálni guvernéri, ktorí sú väčšinou príslušníci, respektíve sympatizanti opozičnej perónistickej strany, vyjadrujú odpor proti akútnym úsporám – 1,5 miliardy USD sa má totiž získať 13%-ným znížením platov štátnych zamestnancov, v rovnakom rozsahu sa má siahnuť aj na štátne penzijné dávky.

Odmietajú tiež rokovať o dohode až do obdobia, kým sa vládne strany nezjednotia na tom, že časť výnosov, ktoré štát dlhuje jednotlivým regiónom, sa skutočne dostane určeným „adresátom“.

Vláda však potrebuje podporu opozície, a teda aj guvernérov, pretože je závislá na parlamente – Kongrese, v ktorom sa musí schváliť, aj pri súčinnosti opozície, značný počet zákonov presadzujúcich reformu.

Aj vplyvní guvernéri sú pod tlakom, aby prijali určitý kompromis. Analýza Marcuard Asset Management so sídlom v Buenos Aires totiž konštatuje, že nikto z politikov, hoci aj opozičných, si nemôže dovoliť spoluzodpovednosť za stav, kedy sa sústavne devastuje 40% hodnoty vkladov argentínskych voličov.

Toto akceptujú aj miestni politici, ktorí však žiadajú od vlády mimoriadne zdroje na vyrovnanie mzdových nedoplatkov vo firmách v pôsobnosti jednotlivých regiónov.

Trhy sa obávajú, že najnovšie opatrenia vlády by mohli prehĺbiť recesiu, ktorá trvá už tri roky. Účastníci trhu sú denervovaní aj z politického hašterenia, ktoré zdržiava vládu pri presadení razantnej rozpočtovej akcie.

Najnovšie správy hovoria o tom, že dohoda medzi vládou a guvernérmi je na dosah ruky, čo by bol nesporný úspech ministra hospodárstva Dominga Cavalla, ktorý sa od marca snaží nájsť dohodu vlády a opozície pri realizácii reformy.

Odborový zväz štátnych zamestnancov však akúkoľvek dohodu odmieta a na dnes plánuje 24-hodinový výstražný štrajk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS