ČLÁNOK




Argentínska vláda chce zabrániť bezuzdnému útoku na peso
12. februára 2002

Argentínsky minister hospodárstva Jorge Remes Lenicov bude tento týždeň vo Washingtone rokovať so zástupcami Medzinárodného menového fondu – MMF. Význam rozhovorov sa vzhľadom na stav argentínskej ekonomiky označuje za kľúčový, ba kritický.

Námestník výkonného riaditeľa MMF Eduardo Aninat potvrdil, že dvojdňový dialóg sa začne dnes.

Zdroje blízke vláde Spojených štátov však upozorňujú, že nadchádzajúce kontakty na pôde Medzinárodného menového fondu neznamenajú automatické obnovenie úverovej pomoci Argentíne a že ide iba o „jeden krok na veľmi dlhej ceste…“

Skôr možno očakávať, že Lenicov obdrží jasné inštrukcie, čo všetko musí Argentína ešte splniť, aby sa vytvoril efektívny rámec na poskytnutie finančných zdrojov zo strany MMF. V tomto štádiu sa vôbec nemá diskutovať o potencionálnej výške budúcej pôžičky.

Nová argentínska vláda už podnikla viaceré kroky, musí však prijať niektoré významné opatrenia, čo je hlavným dôvodom sadnúť si za rokovací stôl a diskutovať, uviedol zdroj blízky americkému ministerstvu financií.

Jorge Remes Lenicov sa včera netajil určitým sklamaním, pretože čakal od MMF, ale aj od americkej vlády oveľa jednoznačnejšiu reakciu.

Vyhlásenie Medzinárodného menového fondu, ktoré publikovali na sklonku minulého týždňa v Buenos Aires, je však v každom prípade podporným faktorom. MMF totiž uviedol, že Argentína rozhodnutím o „plávajúcom kurze“ pesa (po viacerých odkladoch je definitívne v platnosti od včera) a čiastočným uvoľnením doterajších reštrikcií v bankovom sektore urobila veľmi dobrý krok správnym smerom.

MMF bude aj naďalej spolupracovať s Argentínou pri sformulovaní udržateľného ekonomického programu, hovorí sa doslova vo vyhlásení.

Minister financií USA Paul O´Neill dodal, že je evidentná vôľa pomôcť Argentíne, jej vláda však musí prijať určité pravidlá a procedúry, aby bolo možné hovoriť o konkrétnej finančnej pomoci. Analytici varujú, že ak Lenicov nezíska vo Washingtone záväzný prísľub o ďalšej úverovej angažovanosti MMF, môže peso zaznamenať ešte výraznejší prepad. Vopred kalkulovať s pomocou s MMF by však bolo neseriózne. Podobne postupoval vo Washingtone Lenicovov predchodca Domingo Cavallo v auguste minulého roka, čo bola taktika podobná vydieraniu, tvrdí americké ministerstvo financií. Aj terajší minister hospodárstva môže živiť takéto očakávania, avšak len na vlastné riziko.

Lenicov opustí Washington s najväčšou pravdepodobnosťou vo štvrtok, no členovia jeho tímu budú pokračovať v dialógu s expertmi Medzinárodného menového fondu.

Jeho návrat do Buenos Aires sa totiž zdá byť nielen akútny, ale aj nevyhnutný.

Včera sa totiž po týždňovej prestávke opäť otvorili argentínske banky a obnovilo sa tiež obchodovanie na devízových trhoch.

Vláda prezidenta Eduarda Duhaldeho počas víkendu viac razy zdôraznila, že je pripravená ubrániť peso, pretože v rámci špekulatívnych obchodov nemožno vylúčiť, ale skôr predpokladať prudký útok na domácu menu.

Argentínsky kabinet očakáva vývoj, ktorý by mohol generovať obavy z hyperinflácie.

Devalvované peso sa totiž po prvý raz za ostatných desať rokov nachádza v režime voľne „plávajúceho“ kurzu voči americkému doláru, čo je súčasťou reštrukturalizačných plánov v záujme obnovenia ekonomickej a sociálnej stability.

Počas uplynulého týždňa sa zrušil takzvaný duálny výmenný mechanizmus, ktorý platil od začiatku tohto roka.

Prezident Duhalde ostro kritizoval špekulantov na devízových trhoch, ktorí umelo vyvolávajú rast hodnoty dolára, no neberú do úvahy fakt, že v podstate vytvárajú neistotu, ktorá je nebezpečná pre každého.

Chcú navodiť atmosféru hyperinflácie a tvrdia, že výmenný kurz pesa k doláru bude v relácii 10:1. Je to absurdné, no problémy Argentíny sa stupňujú práve absurditami, zdôraznil Eduardo Duhalde.

Fixovanie pesa a USD v pomere 1:1 sa skončilo v januári a od tohto času sa argentínska mena znehodnotila o 50%.

Vláda podniká intenzívne kroky, aby zredukovala rozpočtový deficit a zároveň uvoľňuje časť reštrikcií v bankovom systéme.

Prezident dosiahol dohodu s guvernérmi provincií o znížení federálnych výdavkov o jednu miliardu pesos.

Výdavky má zredukovať aj argentínske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré zatvorí 21 veľvyslanectiev a 13 konzulátov v mnohých krajinách sveta. Chce tiež predať časť svojich lukratívnych budov v New Yorku a v Londýne.

Prezident zároveň navrhol podstatné ústavné zmeny, v rámci ktorých má doterajší prezidentský systém nahradiť parlamentná demokracia. Výkonné zložky moci sa majú stať viac efektívne, no najmä viac zodpovedné voči občanom. Veľká časť argentínskeho obyvateľstva totiž priamo obviňuje politický systém a politikov z terajšej krízovej situácie.

Východiská sa teda hľadajú v Buenos Aires, ale aj vo Washingtone.

Ich nájdenie však nebude jednoduché ani v jednom z týchto miest…


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 5. 2024

USD 1,078 0,003
CZK 24,995 0,030
GBP 0,857 0,001
HUF 389,380 0,430
CAD 1,473 0,005

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS