ČLÁNOK
Argentína predložila reštriktívny návrh rozpočtu
7. februára 2002

Argentínska vláda predstavila v utorok reštriktívny návrh rozpočtu na rok 2002. Vláda oznámila, že prísne zníženie výdavkov je jedinou cestou, ako uspokojiť požiadavky Medzinárodného menového fondu (MMF) na poskytnutie finančnej pomoci a ukončiť štyri roky trvajúcu recesiu.

Argentínsky prezident Eduardo Duhalde, piata hlava štátu od polovice decembra minulého roka, poslal návrh rozpočtu do Kongresu. Návrh rozpočtu počíta s poklesom hospodárstva v tomto roku o 5 % po minulomesačnej devalvácii meny a vyhlásení defaultu na štátny dlh. Argentínsky minister hospodárstva Jorge Remes Lenicov uviedol, že zníženie primárnych verejných výdavkov o 6 % nepoteší Argentínčanov, ktorí takmer denne vychádzajú do ulíc, aby protestovali proti vládnym krokom, avšak obety sú nevyhnutné.

MMF sa obával, že rozpočet bude príliš optimistický pri návrhu príjmov. To by mohlo potenciálne viesť k pokračovaniu dlhodobého zlozvyku Argentíny, keď výdavky prekračovali príjmy, čo bolo podľa ekonómov hlavnou príčinou súčasnej krízy.

Argentína v nedeľu oznámila, že sa zrieka fixácie pesa na dolár, plne uvoľní kurz devalvovaného pesa a čiastočne zruší zmrazenie vkladov, ktoré sa stalo príčinou násilia a výtržností, pri ktorých minulý rok v decembri zahynulo 27 ľudí. V dôsledku ekonomických opatrení stratia banky a sporitelia miliardy dolárov. Peso bolo desaťročia fixované na americký dolár v pomere 1:1, ale potom sa jeho hodnota v priebehu mesiaca na zahraničných burzách znížila až o 50 percent.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS