ČLÁNOK




Argentína chce diverzifikovať zahraničnoekonomické vzťahy a najmä posilniť väzby s Európskou úniou
7. januára 2002

Nový minister hospodárstva Jorge Lemes Lenicov vzápätí po tom, čo krajina formálne vstúpila do defaultu (oficiálne totiž deklarovala neschopnosť splatiť úroky vo výške 28 miliónov USD z vládnych dlhopisov denominovaných v lírach s lehotou splatnosti v roku 2007) oznámil v súlade s mimoriadnymi ekonomickými opatreniami zásadné zmeny v menovej politike. V priebehu budúcich troch mesiacov sa má peso fixovať k americkému doláru v pomere 1,3-1,4 : 1, čo v podstate znamená, že Argentína je pripravená na 30-40%-nú devalváciu. Uvedený výmenný kurz je určený na takzvané strategické transakcie, vrátate importu dôležitých komodít. Väčšina argentínskeho dlhu je denominovaná v dolároch a pri devalvácii pesa sa táto dlhová záťaž ešte viac zvýši, avšak zníženie pracovných nákladov a zlepšenie podmienok pre argentínsky export má oživiť ekonomiku v dlhodobejšom časovom horizonte.

Jorge Lenicov chce efekt ďalších strát kompenzovať tým, že po troch mesiacoch sa peso zafixuje do nového menového koša, v ktorom bude okrem USD aj euro, brazílsky real a pravdepodobne aj japonský jen.

Súčasťou mimoriadnych ekonomických opatrení, ktoré počas uplynulého víkendu schválila dolná komora argentínskeho parlamentu, je okrem devalvácie pesa aj rozhodnutie stanoviť maximálne ceny ceny pohonných hmôt, liekov a ďalších presne špecifikovaných tovarov s cieľom vyhnúť sa hyperinflácii. Opätovne sa má nastoliť otázka argentínskeho zahraničného dlhu a jeho reštrukturalizácie.

Prezident Eduardo Duhalde požiadal parlament, aby mu udelil špeciálne právomoci na obdobie dvoch rokov s cieľom zásadne reformovať finančný a bankový sektor a obnoviť dôveru k vláde v Argentíne i v zahraničí.

Duhalde zároveň varoval podnikateľský sektor, aby neťažil z pripravovanej devalvácie. Existujú však dôkazy, že ceny sa v niektorých prípadoch zvýšili až o 20%.

Početné skupiny Argentínčanov vytvorili zástupy pred komerčnými bankami, aby si mohli vybrať svoje úspory ešte pred devalváciou, niektoré spoločnosti však zastavili platby kreditnými kartami, pretože sa obávajú, že uvedené platby sa nespracujú pred, ale až po devalvácii, a teda budú znehodnotené.

Podstatnou zmenou v argentínskej politike má byť väčšia diverzifikácia zahraničnoekonomických vzťahov a najmä posilnenie väzieb s Európskou úniou. Dezignovaný minister zahraničných vecí Carlos Ruckauf v tejto súvislosti považuje za svoju prioritu získať podporu nielen zo strany Spojených štátov a susedných krajín v Latinskej Amerike, ale aj od EÚ. Počas tohto týždňa sa má uskutočniť stretnutie prezidentov členských krajín zoskupenia Mercosur – Brazílie, Uruguaya a Paraguaya a pridružených štátov – Chile a Bolívie. Prezident Eduardo Duhalde telefonoval s Georgeom Bushom, detaily o tejto konverzácii však nie sú k dispozícii. Začiatkom tohto týždňa má rokovať vo Washingtone argentínska delegácia, aby získala mimoriadne úverové zdroje.

Európska únia už deklarovala svoje odhodlanie pomôcť Argentíne, zatiaľ sa ale nehovorí o konkrétnej finančnej čiastke v rámci možnej úverovej pomoci.

Toto všetko sa však odohráva na pozadí zlyhania Eduarda Duhaldeho, ktorému sa nepodarilo zostaviť avizovanú vládu „národnej jednoty“. V jeho kabinete sú totiž iba jeho osobní stúpenci a v novej vláde nie sú zastúpené ďalšie frankcie Perónistickej strany ani politici z opozičnej Radikálnej strany.

Devalvácia v každom prípade pomôže argentínskym exportérom, tvrdo však budú postihnuté najmä tie firmy, ktoré dovážajú do Argentíny tovar za doláre a predávajú ho na vnútornom trhu v peso.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS