ČLÁNOK
Aprílové ceny otvorili priaznivé inflacné obdobie
7. mája 2003

Aprílový index spotrebitelských cien podla analytikov naznacil zaciatok niekolkomesacnej periódy pokojného vývoja. Sekundárne dopady cenovej deregulácie pomaly doznievajú a infláciu by mali ovplyvnovat hlavne sezónne faktory. Stabilizovala sa aj jadrová a cistá inflácia. V apríli sa cenová úroven zvýšila o 0,2 % a medzirocne o 7,7 %.

Pod priaznivý vývoj aprílovej inflácie sa podpísali predovšetkým klesajúce ceny potravín a ropy na svetových trhoch, ktorá zlacnela vdaka pomerne rýchlemu vojenského riešenia irackej krízy. „Na ceny potravín významne pôsobil pokles cien mäsa, ktoré tvorí významnú cast jedálnicka slovenských domácností, a tým aj spotrebného koša,“ povedal analytik CSOB Marek Gábriš. Proinflacne okrem administratívneho vplyvu zvýšenia poistného a sezónneho rastu cien odevov a obuv pôsobilo aj zdraženie stravovania v hoteloch a reštauráciách. „To bolo ešte dôsledkom sekundárnych dopadov zvýšenia regulovaných cien a daní zo zaciatku roka, aj ked blížiaca sa turistická sezóna iste zohrala svoje,“ poznamenal analytik Slavie Capital Pavol Ondriska.

V dalších mesiacoch by už mali podla analytikov dopady administratívneho zvyšovania cien absentovat. Upozornili však na možnost skoršieho zvýšenia nepriamych daní, ktoré pripravuje ministerstvo financií. Analytik ING Bank Ján Tóth predpokladá, že vláda zvýši spotrebne dane už v tomto roku. „To by mohlo zvýšit infláciu nad 9 % a v prípade zjednotenia sadzieb dane z pridanej hodnoty by mohla vzrast tento rok nad 12 %,“ uviedol. Ako dodal, v budúcom roku by však klesla na 6 %.

Väcšina analytikov predpokladá, že centrálna banka má pri priaznivom inflacnom vývoji a vývoji obchodnej bilancie priestor na znižovanie úrokových sadzieb. „Dominantnú úlohu v rozhodovaní centrálnej banky o možnom znížení úrokových sadzieb však bude i nadalej hrat vývoj kurzu koruny na devízovom trhu,“ povedal analytik Ludovej banky Mário Blašcák. Ondriska predpokladá, že ak bude tlak na zhodnocovanie koruny pretrvávat, NBS výnimocne zníži sadzby ešte pred pravidelným zasadaním bankovej rady koncom mesiaca, aby tak ciastocne odradila prílev špekulatívneho kapitálu. „Pokial však nebude referendum o vstupe do Európskej únie úspešné, starosti so silnou korunou na nejaký cas ustúpia,“ poznamenal.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS