ČLÁNOK




AOCP hodnotí rozhodnutie Globtelu pozitívne
14. septembra 2000

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) hodnotí zámer akciovej spoločnosti Globtel predať časť svojich akcií na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) ako pozitívny. Uvedenie aspoň malej časti akcií Globtelu na slovenskú burzu bude „malou šťukou“, ktorá odštartuje financovanie zámerov investorov cez slovenský kapitálový trh. Pre agentúru SITA to uviedol výkonný riaditeľ AOCP Robert Kopál.

Riadiaci výbor predaja akcií spoločnosti Globtel, a.s. v utorok večer rozhodol, že akcie budú kótované na BCPB a depozitné certifikáty GDR budú kótované na londýnskej burze (LSE). Približne 95% z celkového 36-percentného podielu akcií spoločnosti Globtel vlastneného štátnymi podnikmi Slovenský plynárenský priemysel, Slovenské elektrárne, Západoslovenské, Stredoslosvenské a Východoslovenské energetické závody bude umiestnených prostredníctvom zahraničných investorov, zvyšných približne 5% prostredníctvom domácich investorov.

Ako zdôraznil R. Kopál, pozitívny prínos akcií Globtelu pre slovenskú burzu cenných papierov je znásobený aj tým, že spoločnosť sa nachádza v dobrej finančnej kondícii a vďaka nízkemu nominálu budú tieto cenné papiere sprístupnené aj pre širokú verejnosť. „Skôr však predpokladám, že fyzické osoby budú akcie nakupovať sprostredkovane napríklad cez podielové fondy,“ hovorí riaditeľ AOCP. Ako dodal, asociácia sa bude snažiť presadiť aj to, aby akcie Globtelu nasledovali ďalšie spoločnosti, ktorých privatizácia sa pripravuje. Príkladom môže byť akciová spoločnosť Transpetrol, štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel prípadne minoritné podiely v privatizovaných bankách. Nevylúčil však ani akcie Slovenských telekomunikácií, obchodovateľnosť ktorých pripustil už aj 51-percentný vlastník Deutsche Telekom či rezortné ministerstvo, ktoré vlastní 34 % akcií. Aj Fond národného majetku, ktorý disponuje 15 percentami ST už takýto svoj zámer oznámil, akcionárska zmluva to však pripúšťa najskôr o rok.

Ako R. Kopál hovorí, „jedna lastovička“ síce sama neprinesie oživenie domáceho kapitálového trhu, existuje však minimálne psychologická výhoda vyplývajúca z obchodovateľnosti Globtelu na BCPB, kde doteraz neexistoval dostatok zaujímavých investičných príležitostí. Úspech Globtelu by mohol mobilizovať ďalšie spoločnosti, ktoré uvedenie svojich akcií na burzu plánujú. Domáci investori okrem toho budú mať ľahší prístup k informáciám zo slovenskej burzy ako k údajom z Londýna, ktorý ale pravdepodobne bude benchmarkom aj pre slovenský trh.

R. Kopál upozornil aj na nedostatky slovenského zákonodarstva. Podľa jeho slov problém, s ktorým sa stretol Globtel je len jeden z mnohých, ktoré vyplývajú z legislatívy. Ďalším nedostatkom je podľa neho daňová diskriminácia financovania cez kapitálový trh. AOCP by privítalo silnejšiu podporu investorov. Nedostatočná je aj definícia pojmu cenný papier a chýba viacstupňová evidencia.

Ako uviedla hovorkyňa Slávie Capital, o.c.p., a.s. Andrea Vadkerti, ponuka časti akcií domácim investorom by mohla byť prvá, veľmi úspešná IPO (Initial public offering) na Slovensku. Analytici Slávie Capital hodnotia podľa nej prvé verejné uvedenie akcií Globtelu vysoko pozitívne. „Je predpoklad, že o emisiu Globtelu bude medzi investormi značný záujem, nakoľko Globtel je bonitná spoločnosť so značným potenciálom rastu, pôsobí v oblasti informačných technológií, drží krok s dobou a s najnovším trendom vývoja a za niekoľko rokov od svojho vzniku si získal postavenie lídra na trhu telekomunikačných služieb,“ uviedla A. Vadkerti. Od uvedenia akcií Globtelu na slovenskom trhu si analytici a obchodníci Slávie Capital sľubujú oživenie slovenského kapitálového trhu, pretože akcie Globtelu sú likvidné, bola stanovená výhodná nominálna hodnota akcií a perspektíva ich zhodnotenia je vysoká. Ich cenu by malo podľa hovorkyne nepriamo regulovať aj paralelné obchodovanie na zahraničnom kapitálovom trhu, ktorý môže v prípade potreby „potiahnuť“ domáci trh.

Prípravná komisia na predaj akcií Globtelu rozhodla o ich uvedení na slovenský trh v utorok večer, keď ešte predtým hrozilo, že od tohto zámeru spoločnosť odstúpi v dôsledku legislatívy, pretože by musela čakať minimálne dva mesiace, aby akcie mohli byť zaregistrované v Stredisku cenných papierov. Majoritným 64-percentným akcionárom Globtelu je France Telecom, 36-percentný predávaný balík vlastnia štátom kontrolované energetické podniky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

10. 12. 2024

USD 1,053 0,004
CZK 25,098 0,005
GBP 0,826 0,002
HUF 411,150 0,100
CAD 1,491 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS