ČLÁNOK
Antigenics, Inc.
8. novembra 2001

Antigenics, Inc. je biotechnologická spoločnosť, založená v roku 1994 a orientovaná na výskum a vývoj produktov určených na liečenie pacientov s vážnymi ochoreniami ako je rakovina, rôzne infekčné choroby (herpes, malária), poruchy imunitného systému (AIDS), skleróza multiplex, cukrovka a degeneratívne ochorenia (Alzheimerova choroba). Jej produkty sú založené na využití špeciálnej skupiny patentovaných proteínov nazývaných „heat shock proteins“, ktoré aktivujú vysokovýkonný imunitný účinok buniek. Na využití týchto proteínov je založený aj trhovo najperspektívnejší produkt – Oncophage®, ktorý okrem iného slúži aj na liečenie rakoviny pankreasu, obličiek a lymfatických uzlín. Technológia vývoja spočíva v použití látky aktivujúcej imunitný systém proti rakovine.

Momentálne sa nachádza už v tretej, záverečnej fáze klinického testovania a čoskoro by sa mal dostať v plnom rozsahu na trh. Vychádzajúc z teórie, že rakovinové ochorenie sa u každej postihnutej osoby určitým spôsobom odlišuje, spoločnosť pripravuje špecifické vakcíny pre každého individuálneho pacienta, pričom tieto vakcíny sú odvodené od charakteristík rakovinového tumoru hneď po jeho chirurgickom odstránení. Výskum a klinické štúdie spoločnosti Antigenics sa zameriavajú na objasňovanie ďalších mechanizmov tvoriacich jadro technológií pri vývoji nových terapeutík, potvrdzovanie princípov novoobjavených kandidátskych produktov, testovanie produktov na klinický vývoj.

Vo svoje činnosti spoločnosť spolupracuje v významnými akademickými inštitúciami, akými sú Harvard Medical School, Cornell University, Beth Israel Deaconess Medical Center, Dana Farber Cancer Institute, Albert Einstein School of Medicine and University of New Mexico. Antigenics, Inc. taktiež tvorí jeden z článkov v spleti najrôznejších prepojení a kolaborácií s inými biotechnologickými a farmaceutickými spoločnosťami. Pri vývoji vakcín proti malárii, hepatitíde typu B, herpesu a HIV spolupracuje s GlaxoSmithKline, pri hľadaní účinného prostriedku na liečbu Alzheimerovej choroby s Elan Corp., liek na boj s HIV sa snaží objaviť spolu s VaxGen, Inc. a Aventis. Asi najvýznamnejšia je spolupráca s Bristol-Myers Squibb pri bádaní po účinnom protirakovinovom prípravku a so spoločnosťou American Home Products, s ktorou Antigenics spojil svoje kapacity pri vývoji liečiv proti respiračným vírusom. Spolupracuje aj s firmou Wyeth a Korea Green Cross Corp. Koncom roka 2000 bola ukončená akvizícia spoločnosti Aquila Biopharmaceuticals v hodnote 40 mil. USD, čím vzrástol potenciál firmi na poli liečenia rakoviny a infekčných ochorení. V polovici júla 2001 bola ukončená akvizícia spoločnosti Aronex Pharmaceuticals, čím sa rozšírilo produktové portfólio firmi Antigenics o štyri prípravky určené najmä na prevenciu a liečbu rakoviny. Momentálne vyvíjanými produktami sú Atragen®, určený na liečenie leukémie a iných druhov rakoviny, Nyotran®, ktorý je v tretej fáze klinického testovania, AroplatinTM-vyvíjaný na prekonanie toxicity obličiek a biochemickej reakcie pri liečení rakoviny a Annamycin – analóg antracyklínu, ktorý nespôsobuje toxicitu spojenú s bežnými antracyklínmi. Tieto novovyvíjané terapeutiká podporujú cieľ spoločnosti Antigenics, vyvíjať bezpečné, menej toxické terapeutiká pre vážne ochorenia.

O absolútnej výskumnej a vývojárskej orientácii spoločnosti svedčia aj dosiahnuté hospodárske výsledky, keď Antigenics v roku 2000 prvý krát vo svojej krátkej histórii dosiahla nejaké výnosy, konkrétne na úrovni 0,4 mil. USD. Čistá strata systematicky rastie, pričom v poslednom fiškálnom období sa zvýšila z 18,1 mil. USD na 46,7 mil. USD. Tieto základné výsledky boli spôsobené prudkým, 54%-ným rastom výdavkov na výskum a vývoj a až 180%-ným rastom mimoriadnych nákladov. Celkové aktíva vzrástli z 56 mil. USD na 128 mil. USD. Spoločnosť zdôvodňuje tieto čísla akvizíciou firmy Aquila Biopharm. Cena akcií atakuje úroveň 17,78 USD/akciu, čo znamená mierny pokles po májovom maxime 21,75 USD/akciu. Trhová kapitalizácia dosahuje 487,39 mil. USD. Firma zamestnáva 162 pracovníkov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS