ČLÁNOK
Ani uplynulý týždeň neprial podielovým fondom
10. júla 2002

Väčšina otvorených podielových fondov členov Asociácie správcovských spoločností (ASS) ukončila aj uplynulý týždeň s miernymi stratami. Pod ich oslabenie sa podpísal najmä prepad amerických a európskych akciových fondov v úvode týždňa, na trhu pritom stále pretrvávajú obavy investorov z účtovných praktík veľkých korporácií. Najvyššie oslabenie okolo úrovne 6 percent zaznamenali aj minulý týždeň akciové fondy členov ASS, darilo sa naopak dlhopisovým fondom a fondom peňažného trhu, z ktorých väčšina dosiahla zisk. Vyplýva to z údajov zverejnených asociáciou.

Na trhu panuje nervozita a investori ľahko prepadajú panike, čo sa prejavuje najmä volatilnejším vývojom kurzov akcií. „Pokles trhov však zlepšuje ocenenie akciových titulov, čo sa prejavilo koncom týždňa, keď sa nálada na trhu otočila,“ uviedol Gabriel Hinzeller zo spoločnosti VÚB Asset Management (VÚB AM). Nárast akciových trhov v závere týždňa podľa neho vytvára dobrý predpoklad nárastu aj v budúcnosti.

Väčšina akciových fondov znehodnotila svoje podiely. Najmenej sa pritom darilo biotechnologickému fondu od KBC Equity Fund, ktorý zaznamenal 6,92-percentnú stratu. Globálny akciový fond Renta spoločnosti J&T Asset Management (J&T AM) oslabil o 5,81 % a Európsky technologický fond od Tatra Asset Managementu (TAM) o 5,47 %. Najvyššie zisk na úrovni 5,37 % dosiahol minulý týždeň fond Telecom správcovskej spoločnosti KBC Equity Fund.

Viac ako polovica dlhopisových fondov však na rozdiel od akciových skončila s miernymi ziskami. Dolárový dlhopisový fond spravovaný TAM posilnil o 3,12 % a hneď za ním sa umiestnil peňažný fond Koruna od J&T AM s miernejším 1,14-percentným zhodnotením. Najmenej sa medzi dlhopisovými fondmi darilo výnosovému fondu Global Bond spoločnosti Capital Invest, ktorého podielové listy oslabili o 1,61 %.

Zo zmiešaných fondov zhodnotili svoje podiely len fond Inter-Invest od Volksbanken-KAG a to o 1,14 % a Medzinárodný vyvážený fond spravovaný Istro Asset Managementom o 0,18 %. Ostatné skončili s miernymi stratami. Najvyššie, viac ako 6-percentné znehodnotenie zaznamenal fond Programinvest od J&T AM.

Rovnako dva fondy dosiahli zisk aj medzi strešnými fondmi, keď Master Fund Dynamic spoločnosti KBC Master Fund posilnil o 0,1 % a fond Select od Veritas SG o 0,09 %. Najmenej sa pritom darilo fondu Amerikan Selection spravovanému Volksbanken-KAG, ktorý oslabil o 2,67 %.

Fondy peňažného trhu skončili aj minulý týždeň s miernymi ziskami. Len Peňažný korunový fond spravovaný VÚB AM oslabil, a to o 0,19 %. Hodnota podielu vo fonde podľa Hinzellera poklesla predovšetkým z dôvodu precenenia troch štátnych dlhopisov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS