ČLÁNOK




Andersen v krízových rozhovoroch s konkurenciou
13. marca 2002

Audítorská firma Andersen, ktorá stráca čoraz viac svojich veľkých klientov v dôsledku finančnej aféry okolo amerického energetického koncernu Enron, hľadá záujemcu o prevzatie svojich aktivít. Piata najväčšia audítorská skupina na svete už podľa medializovaných informácii začala rokovať o fúzii s konkurenčnými firmami Ernst & Young (E&Y) a Deloitte Touche Tohmatsu. Deje sa tak uprostred obáv o možné rozdrobenie firmy na menšie celky.

Podľa podmienok navrhovanej transakcie by mala americká divízia Andersen požiadať o konkurznú ochranu v súlade s Kapitolou 11. Partner vo fúzii by mal následne odkúpiť aktíva Andersenu v USA, čim by skrachovanej americkej firme zostala nevyhnutná hotovosť na riešenie svojich záväzkov.

Americkí partneri Andersenu sa aktívne snažia dosiahnuť dohodu s niektorou s konkurenčných firiem, ktorú by mohli ohlásiť už v nadchádzajúcich dňoch. Píše o tom denník Financial Times vo svojom utorkovom vydaní, podľa ktorého existuje veľká pravdepodobnosť, že rozhovory stroskotajú. Aj v prípade, že sa transakciu podarí oznámiť, vypracovanie jej detailov zaberie mnoho času a diskusií.

Ak však pokusy o získanie globálneho partnera skončia neúspešne, pobočky Andersenu v Európe a ostatných častiach sveta by sa mohli odčleniť od materskej firmy. To by následne vyvolalo tvrdý súdny spor vo veci obvinení, ktorým Andersen čelí v USA.

Podľa zistení denníka Financial Times partneri Andersenu vo viacerých krajinách už vedú rokovania o možnom odčlenení, pričom skúmajú možnosti uzavretia dohody na vlastnú päsť. Dramatický vývoj prichádza v čase, keď sa skupina Andersen snaží zastaviť hromadný odchod svojich veľkých klientov, ktorý začali opúšťať audítorskú firmu po kolapse spoločnosti Enron. V pondelok stratila záujem o audítorské služby Andersenu prepravná spoločnosť FedEx a washingtonská banka Riggs National. Ešte predtým opustili poradenskú firmu farmaceutický koncern Merck, aerolínie Delta Air Lines a finančná inštitúcia Freddie Mac

Hlavnou prekážkou uzavretia dohody s Deloitte alebo E&Y sú obvinenia, ktorým čelí Andersen kvôli afére Enron. Dokázalo sa totiž, že ľudia z Andersenu zničili množstvo dokumentov súvisiacich s auditom energetickej firmy. Fúzia dvoch globálnych audítorských skupín by taktiež znamenala, že počet najväčších audítorských firiem by sa znížil z päť na štyri, čo by mohlo vyvolať odmietavé stanovisko protimonopolných úradov v Európe i USA. Do veľkej päťky svetových audítorských firiem patrí PricewaterhouseCoopers, KPMG, Ernst & Young, Andersen a Deloitte Touche Tohmatsu.

Päť najväčších audítorských firiem na svete

Spoločnosť

Ročný obrat

Počet zamestnancov

PricewaterhouseCoopers
22,3 mld. USD
150 000
Deloitte Touche Tohmatsu
12,4 mld. USD
95 000
KPMG
11,7 mld. USD
100 000
Ernst & Young
9,9 mld. USD
84 000
Andersen
9,3 mld. USD
85 000

(1 USD = 48,157 SKK)


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS